Oroszország támogatja az atomügyi találkozót, csak nem Csernobilban
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség feje, Rafael Grossi javasolta, hogy tartsanak háromoldali találkozót a nukleáris intézmények biztonságáról.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség feje, Rafael Grossi javasolta, hogy tartsanak háromoldali találkozót a nukleáris intézmények biztonságáról.
Az eddigi tesztekkel elégedettek voltak a szakemberek, ezért úgy vélik, 2022-ben már célba is vehetik vele a Marsot.
A vártnál is jobban teljesített a Kilopower névre keresztelt hordozható atomreaktor, így ha minden jól megy, 2019 végén már a Mars-utazásra készíthetik fel.
Hiába lennénk képesek elutazni a Marsig, ha energia híján nem tudunk visszatérni, és élni sem tudunk a bolygó felszínén. A tudósok most nagyot léptek afelé, hogy mégis legyen rá esélyünk.
Másodfokon is pert nyert az Energiaklub a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-vel (MNV) szemben. Az ítélet jogerős: nyilvánosságra kell hozni a Paks II Zrt. felvásárlásáról szóló szerződést.
A brit nukleáris reneszánsz groteszk céltáblává válik: a Hinkley Point C atomerőművi beruházás olyan komoly finanszírozási gondokkal küzd, hogy már bejelentett halasztás csak akkor nem válik véglegessé, ha gyorsan két kínai cég is színre lép.
Ismét erősen sugárzó víz folyik a Csendes-óceánba a négy éve megsérült fukusimai atomerőműnél. Az üzemeltető japán cég megint nem tudja, hol ereszt a védelmi rendszerük...
Az új paksi nukleáris erőműblokkokat építő orosz állami cég, a Roszatom az amerikai fűtőelemektől félti az ukrán atomerőműveket. Meg attól, hogy Ukrajna az ezzel kapcsolatos döntéseket politikai indokokra támaszkodva hozza meg.
Milos Zeman cseh elnök Prágában, egy prágai gazdasági konferencia után azt nyilatkozta: új pályázatot javasol a temelin atomerőmű építésre, és annak már négy résztvevője lehetne. Bohuslav Sobotka miniszterelnök leszögezte: nem adnak ehhez sem állami támogatást, garanciát, mert a piac és főleg az ármozgások kiszámíthatatlanok.
A hír nem friss, inkább permanens: perelik a fukusimai atomerőmű tulajdonosát és a japán kormányt azok a lakók, akiknek az atombaleset miatt el kellett hagyni az otthonaikat, és legújabban mindazokat a cégeket, akik részt vettek a reaktorok építésében..
Ha a döntés pusztán politikai, akkor hiába, hogy Francois Hollande elnöki kampányának tavaly fontos része volt a francia atomstop, akár 2020 után is megmaradhat a nukleáris energiatermelésben a gallok kontientális erőfölénye. Az ügy gazdasági vonzata viszont az, hogy ezesetben az évtized végéig a ma működő 58 reaktorból 22-t le kellene állítani, és újjá kellene építeni, és ez horrorisztikus árakat eredményezhet. Párizs ezért egyelőre csak 3 évre szaladt biztosan előre.
Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. kilenc generátorának forgórészeit fel kell újítani. A munkálatokra kiírt, összesen 5,1 millió euró (mintegy 1,5 milliárd forint) értékű közbeszerzési pályázaton az Alstom nyert. Magyar mérnökök végzik el a felújítást a budapesti generátor szakműhelyben – a munkába külföldi szakembereket és hazai alvállalkozókat is bevonnak.