Zöld utat kapott az LMP: gyűjthetik az aláírásokat, hogy a kormány ne osztogathasson kiemelt beruházási minősítést
Négy hónap alatt kétszázezer aláírást kell begyűjteniük.
Négy hónap alatt kétszázezer aláírást kell begyűjteniük.
Az építési és közlekedési miniszter beadványát érdemi vizsgálat nélkül visszautasították, így az LMP elkezdheti az aláírásgyűjtést a népszavazáshoz, hogy a kormány rendeletekkel ne engedhessen eltérést az érvényes országos és helyi építési jogszabályoktól.
Dienes Jánost tavaly rúgták ki zuglói főépítészi pozíciójából, szerinte azért, mert szakvéleményeiben élesen bírálta a Bosnyák téren készülődő gigaberuházást. Az önkormányzat jegyzője szerint szó sincs ilyenről, Dienes hibázott, ezért akarták lefokozni. A volt főépítész viszont állítja, hogy ha hibázott is, őt arról nem tájékoztatták.
A testület a decemberben elfogadott, a témát újraszabályozó törvényre hivatkozva megszüntette az eljárást, de az erről szóló népszavazással hamarosan kénytelen lesz foglalkozni.
Az LMP azért tartana népszavazást, mert szerintük a kormány gyakran visszaél a lehetőséggel, és olyan beruházásokat minősít kiemeltté, amelyek kedvesek a számára.
A kormány eladja a rákosrendezői területet az arab befektetőnek. Lehetőség szerint nem kell majd közbeszerzési eljárásokat lefolytatni, és a projekt megkapja a különféle szabályok alól mentesítő nemzetgazdasági szempontból kiemelt minősítést. A fejlesztéseket a beruházó 5 százalékos áfával értékesítheti majd.
A 9 milliárd forintos beruházás már kapott 1,1 milliárd forint állami támogatást.
Arról a jogszabályról van szó, amivel a kormány engedélyével olyasmit is meg lehet építeni, amit egyébként nem tennének lehetővé a vonatkozó szakmai szabályok.
Ahhoz, hogy egyáltalán a népszavazást meg lehessen tartani, előbb még kétszázezer aláírást össze kellene gyűjteni.
Eddig úgy tett a győri önkormányzat, mintha mit sem tudna arról, miféle beruházásra számíthatnak a győrszentivániak, és így is egyeztetett velük a település határába szánt állítólagos akkumulátorgyárról. Amióta azonban a helyi és a nagyobb nyilvánosság is rácsodálkozott, hogy az erre kinézett termőföldekre már most GIPZ-övezetként, vagyis jelentős mértékű zavaró hatású ipari területként tekintenek, az is eszükbe jutott, hogy fölösleges megtartani azt a helyi rendeletet, ami részletesen előírja, hogyan egyeztessenek az érintettekkel hasonló tervekről.
Azt is szeretnék elérni, hogy az állam nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházássá nyilvánítsa a 100 milliárdos modernizációs projektet.
Így könnyebbé válhatna az épület felújítása és átalakítása, amelybe aztán a török elnökhöz közeli alapítvány iskolája költözne be.