Megütötte a főnyereményt a lítiumpiacon a világ legnagyobb vasérctermelője
Az Arcadium megvételével a Rio Tinto a világ harmadik legnagyobb lítiumtermelője lesz, és hatékony technológia birtokába jut.
Az Arcadium megvételével a Rio Tinto a világ harmadik legnagyobb lítiumtermelője lesz, és hatékony technológia birtokába jut.
Jó ideje tart a politikai vita a szerbiai lítiumbánya nyitásáról, most a belgrádi parlamentben folytatódott, négy napon át, és még messze a vége. Ám úgy tűnik, ezúttal mindenki kapott valamit: az ellenzék és a kormány is.
Amerikai kutatók két olyan megoldást javasolnak a fúziós reaktorok kialakítására, ami segíthet megóvni őket a rendkívül magas hőmérséklet káros hatásaitól.
Fehér aranynak nevezik a lítiumot Argentínában, ahol Javier Milei elnök, az argentin Trump éppúgy fütyül a környezetvédelemre, mint példaképe, miközben az őslakosság egy része egyre nehezebb helyzetbe kerül, mert a vízhiány már az életlehetőségeit fenyegeti.
Komoly siker az EU számára, hogy megállapodott Belgráddal a nyugat-szerbiai lítiumkincs közös kitermeléséről, mert megszűnhet függősége Kínától. Korábban a környezetvédők meg tudták akadályozni a projekt megvalósítását.
Egy amerikai republikánus szenátor szerint éppen ezért nem szabad hagyni, hogy ez a hatalmas ásványi kincs Oroszország és Kína birtokába kerüljön.
Szokatlan helyről, a szennyvízből nyernének ki lítiumot az Egyesült Államokban. Az új módszerrel akár az ország szükségletének 40 százalékát is képesek lehetnek fedezni. A dologban van azért egy kis csavar.
Amerikai kutatók szerint a piritben meglepően sok a lítium, ezért alkalmas lehet arra, hogy csillapítsa az egyre növekvő lítiuméhséget.
Nem a várt ütemben veszik az emberek az elektromos autókat, ezért óriásit zuhant az akksijukba való lítium ára. A nyugati bányatársaságok ezért sorra jegelik a tervezett fejlesztéseiket, pedig a zöld átálláshoz rengeteg kellene belőle. A piaci viszonyok és a befektetői igények a kínai cégeket kevésbé zavarják: ebben a szektorban is rengeteg állami támogatás zúdul rájuk, így benyomulnak a vákuumba, és elkezdik átvenni az irányítást.
A nátrium alapú akkumulátor ugyan nem bír olyan nagy kapacitással, mint egy lítiumos verzió, cserébe sokkal olcsóbb az előállítása, és a hideget is nagyon jól bírja.
A kaliforniai Salton-tó alatt hatalmas lítiumtartalék fekszik, ez már biztos. Kérdések csak a bányászati módszerekkel kapcsolatban vannak.
Újratölthető cink-levegő akkumulátor környezetbarát, nagy teljesítményű prototípusát fejlesztették ki a Debreceni Egyetem természettudományi és technológiai karának kutatói: az új típusú energiatároló cellulózalapú, biológiailag lebomló anyagokat használ adalékanyagként és membránként, a fejlesztés már a léptéknövelés fázisában tart.