Hiány van lázcsillapítókból és vitaminokból több patikában is
A sokszorosára növekedett igényeket nem bírják a nagykereskedők.
A sokszorosára növekedett igényeket nem bírják a nagykereskedők.
A láz veszélyeiről alaptalan tévhitek élnek sok emberben, aminek főként a gyermekek látják kárát. A láz ugyanis jóindulatú, ártalmatlan folyamat, amely segíti a gyógyulást. Még a 40 fok felett sem okoz semmilyen kárt: nem okoz görcsöt, nem károsítja a szerveket. Nincs olyan testhőmérséklet, ami felett kötelezően lázcsillapítót kellene adni, de ha a gyermek szenved a láztól, és rosszul érzi magát, jöhet a gyógyszer.
Még a sokat látott szülőket is megviseli, ha a gyerek teste forró, a lázmérő pedig magas értéket mutat. Pedig a láz hasznos, ráadásul sokszor nincs is arányban a betegség nagyságával. De mikor kell csillapítni a magasba szökő testhőmérsékletet? Egyáltalán le kell-e nyomni a lázat mindig és mindenáron?
A hőmérő által mutatott értékek nem mindig jelzik a betegség súlyosságát. Míg egy egyszerű megfázás 39 fokos lázat is kiválthat, addig egy súlyos tüdőgyulladás enyhe hőemelkedéssel kezdődhet. A hideg hónapok beálltával nem árt erre is odafigyelnünk.
Nem szerencsés oltás után paracetamolt adni a gyerekeknek, ha belázasodnak, ez ugyanis csökkentheti az oltóanyag hatékonyságát – írja egy tanulmányra hivatkozva a BBC.