2010. november. 09. 12:42 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. november. 09. 14:03 Plázs

Lázcsillapítás: mikor és mivel a leghatékonnyabb?

A hőmérő által mutatott értékek nem mindig jelzik a betegség súlyosságát. Míg egy egyszerű megfázás 39 fokos lázat is kiválthat, addig egy súlyos tüdőgyulladás enyhe hőemelkedéssel kezdődhet. A hideg hónapok beálltával nem árt erre is odafigyelnünk.

"A láz oka leggyakrabban valamilyen fertőzés, de jelentkezhet a védőoltások után is" – magyarázza Hidvégi Edit, a Budai Allergiaközpont gyermekgyógyásza, hozzátéve: a testhőmérséklet emelkedése szervezetünk védekező reakciója, nagy segítség a betegségek leküzdésében. A 37-38 fok közötti testhőmérséklet már hőemelkedést, míg a 38 fok feletti lázat jelent. A láz árulkodó jelei lehetnek a kipirult arc, a csillogó szem, száraz, repedezett ajkak, hidegrázás.

A magas láz – 39 fok feletti – igen megterhelheti a szervezetet, a gyors és hatékony lázcsillapítás tehát elengedhetetlen. Lázat leginkább a paracetamol, amidazofen vagy szalicilát tartalmú gyógyszerekkel érdemes csillapítani, amelyek vény nélkül kaphatók. Lehetőleg egyszerre csak egyfajta gyógyszert szedjünk, mert lehet, hogy két gyógyszernek eltérő a neve, de azonos a hatóanyaga. Így akár túl is adagolhatjuk a lázcsillapítót, aminek komoly következménye – például máj- és vesekárosodás – lehet.

Mérés, változás
2009 áprilisától Magyarországon életbe lépett az a jogszabály, amely szerint tilos a higanyos lázmérők forgalmazása. A higany csupán a környezetbe kerülve okoz mérgezéses tüneteket, így veszélyt csak akkor jelenthet, ha a hőmérő véletlenül eltörik.

38 fok feletti testhőmérséklet esetén javasolt a hűtőfürdő vagy a hűvösebb vízzel való zuhanyzás. 38,5-39 fok közötti láznál alkalmazhatunk törzsborogatást, 39 fok felett a teljes test borogatása segtíhet. Törzsborogatásnál a mellkasra, testborogatásnál a fej kivételével az egész testre szobahőmérsékletű, vizes borogatást tegyünk, s ezt időközönként cserélgessük, míg a testhőmérséklet nem esik.

Lázgörcs: kisgyerekeknél gyakoribb

Lázgörcs leggyakrabban öt év alatti gyermekeknél jelentkezik, többnyire vírusfertőzések korai tüneteként, a testhőmérséklet emelkedésének kezdeti időszakában. A néhány percig tartó roham alatt a gyermek elveszti eszméletét, mereven néz, végtagjai megfeszülnek, rángatóznak, majd elernyednek. Azzal segíthetünk a legtöbbet, ha roham közben az oldalára fektetjük a gyermeket, hogy elkerüljük a félrenyelést és pontosan megfigyeljük a roham lezajlását. A kezelőorvos számára minden információ értékes lehet.

Mivel lázgörcs a láz kezdeti szakaszában jelentkezik, nem lehet elégszer hangsúlyozni a lázmérés fontosságát. Amennyiben a láz csillapítását időben megkezdjük, a lázgörcs az esetek többségében elkerülhető.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.