Ezrek menekülnek Kongóból, miután lázadók elfoglaltak egy kétmilliós nagyvárost
Háborús helyzet alakulhat ki Közép-Afrikában, ahol ruandai támogatású fegyveres lázadók vették át a hatalmat egy kongói város felett.
Háborús helyzet alakulhat ki Közép-Afrikában, ahol ruandai támogatású fegyveres lázadók vették át a hatalmat egy kongói város felett.
A nyugat-afrikai ország azt követően jelentette ezt be, hogy az ukrán katonai hírszerzés szóvivője közölte, segítették a kormánycsapatok és a Wagner zsoldosai ellen küzdő tuareg lázadókat.
A romantika korabeli irodalom, illetve a történetírás hőssé nemesítette, amire az 1945 utáni korszakok emlékezetpolitikája rá is pakolt jó pár lapáttal, miközben a történészszakma több mint fél évszázada próbálja árnyalni a róla kialakított igen egyoldalú képet. De ki volt valójában Dózsa György, mit lehet tudni róla és valóban méltó-e arra, hogy Petőfi Sándor és Kossuth Lajos után az ő nevével találkozzunk a leggyakrabban Magyarország közterein?
Az orosz elnök azóta nem vette a szájára Prigozsin nevét, hogy az két hónapja ellene fordult.
Nem fogják elvenni az emberek munkáját, és nem is fognak fellázadni az alkotóik ellen – mondták robotok a világ első robot-sajtótájékoztatóján a napokban.
A Wagner vezetője és Oroszoroszág elnöke június 29-én találkoztak egymással Moszkvában.
A despotikus rendszerekben az egyszeri alattvaló, még ha arisztokrata is, tehetetlen a hatalommal szemben, így beletörődik a sorsába. Egy magát kiválasztottnak, az elit részének tekintő katonai alakulat viszont, ha sérelem éri és úgy érzi, hogy nem kapja meg a megérdemelt megbecsülést, könnyen fellázadhat. Ahogy az orosz történelem során fel is lázadtak. Bemutatjuk a Wagner-akció történelmi hagyományait.
Navalnij hosszan reagált a Twitteren Prigozsin lázadására. A bebörtönzött orosz ellenzéki politikus szerint fontos észrevenni, hogy "abban a pillanatban, amikor szó szerint katonai hadoszlopok indultak Moszkva elfoglalására, senki sem állt ki Putyin védelmére, a nemzet nem zárt össze körülötte".
A Wagner magánhadsereg vezetőjének magángépe Ukrajnát nagy ívben megkerülve landolt Minszkben.
Lukasenka szerint sem ő, sem Putyin nem hősök, mert „nem láttuk a helyzetet, aztán azt hittük, hogy majd elül a dolog, de nem lett vége". Mindeközben állítólag már építik a tábort a Wagner zsoldosainak Belaruszban.
Brutális vezetők ennél rosszabbat is túléltek már – emlékeztet Walter Russel Mead a Wall Street Journalben. A Nyugat nem engedheti meg, hogy Oroszországban az egyik bandita váltsa a másikat az atomütőerő indítógombjánál – írja Mihail Hodorkovszkij az Economistban. Oroszországban jelenleg ugyanaz történik, mint a 90-es években – fejti ki Paul Lendvai a Der Standardban. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Putyin egykori szövetségese lázadása után elhagyta Oroszországot – néhány órával azután, hogy az orosz elnök a lázadók büntetését ígérte meg.