Világ hvg.hu 2024. augusztus. 05. 10:34

Mali megszakította a diplomáciai kapcsolatait Ukrajnával

A nyugat-afrikai ország azt követően jelentette ezt be, hogy az ukrán katonai hírszerzés szóvivője közölte, segítették a kormánycsapatok és a Wagner zsoldosai ellen küzdő tuareg lázadókat.

Mali megszakította a diplomáciai kapcsolatait Ukrajnával – írja a BBC. A bejelentés azt követően érkezett, hogy a múlt héten az ukrán katonai hírszerzés vezetője, Andrij Juszov közölte, hogy Kijev segíti az oroszokkal szövetséges ország kormánya ellen küzdő tuareg lázadókat.

A helyzet azért is kényes, mert a tuaregek az al-Kaidával is kapcsolatban állnak, illetve mivel a múlt hónap folyamán a lázadókkal folytatott több napig tartó harcokban a kormányhoz hű katonák és Wagner zsoldosok tucatjai vesztették életüket.

Juszov szavaival „beismerte, hogy Ukrajna szerepet játszott egy fegyveres terrorista csoportok által elkövetett gyáva és barbár támadásban” – jelentette be a mali kormányt képviselő Abdoulaye Maiga ezredes.

A kormány még a múlt héten ismerte el, hogy csapatai jelentős veszteségeket szenvedtek el a tuareg lázadókkal július 25-én kirobbant összecsapásokban, melyek helyszíne az ország északkeleti részén található, Algériával határos sivatagos terület volt.

Az orosz Wagner-zsoldosokkal megerősített kormánycsapatokat azt követően érte a rajtaütés, hogy kiürítették a térség egyik települését. A veszteségek a kormánycsapatok esetében több tucatnyi halottat és sebesültet jelentenek, míg a menet közben magát Afrikai Hadtestté átnevező Wagner zsoldosai a beszámolók alapján legkevesebb 20 fegyverest vesztettek, de egyes értesülések szerint az orosz veszteségek meghaladják a 80 főt is. A BBC szerint az orosz zsoldosok ekkor szenvedték el a legsúlyosabb veszteségeiket azóta, hogy két éve megjelentek az országban.

Afrikai diktátoroknak kínál rezsimmentési csomagot a közvetlenül a Kremlhez került Wagner-csoport

Az orosz védelmi minisztérium alá rendelt Wagner-zsoldoscsoport Afrikában Moszkva meghosszabbított kezeként üzletel katonai diktátorokkal. Az átszervezett és átnevezett alakulat a korábbinál hatékonyabb. Feladatot kaphatnak Csádban is, ahová magyar katonákat is várnak.

Annyit a Wagner is elismert, hogy az összecsapásban elesett az egyik parancsnokuk, és a heves harcokban elvesztették az egyik helikopterüket is. A rajtaütést a lázadó tuareg koalíció a Dzsamaat Nuszrat al-Iszlam va al-Muszlimin terrorszervezet fegyvereseivel együttműködésben hajtotta végre.

A nyugat-afrikai ország azt követően kezdett káoszba süllyedni, hogy tíz éve kirobbant a tuaregek szeparatista lázadása az ország északi régiójában. A helyzeten sokat rontott, hogy a felkelőket kezdetektől fogva különböző iszlamista frakciók is támogatták.

A kormányzat nem volt képes kezelni a lázadást, így az országban több katonai puccsot is végrehajtottak, a legutóbbit 2021-ben, az így hatalomra került junta pedig felmondta a Franciaországgal hosszú ideje fennálló szövetségét, és Oroszország támogatására bízta magát.

Véreskezű orosz zsarnokok, mégis keblére öleli őket Afrika

A Wagner-csoport viselkedése a legrosszabb gyarmatosító emlékeket idézi Afrikában: egész falvakat irtanak ki, kizárólag a pénz, az arany és a gyémánt mozgatja őket, és tisztes helyi polgárokat is simán kórházba juttatnak, ha épp úgy tartja kedvük. Ennek ellenére a kontinens több országa valósággal rajong az oroszokért, van, ahol a zsoldosseregnek szobrot emeltek, a mozik a „hőstetteikről” szóló akciófilmeket vetítik.

Hirdetés