Egyre több vállalkozás csúszik meg a partnerei kifizetésével
A lánctartozások aránya is nőtt a GVI felmérése szerint.
A lánctartozások aránya is nőtt a GVI felmérése szerint.
2021-ben mintegy 360 milliárd forintot fizetnek késve a teljesítésekért.
Az elvégzett munka 4-5 százalékát valószínűleg soha nem fogják kifizetni.
Az építési vállalkozók érdekvédelmi szervezete kifogásol pár részt a törvényben, ezek az alvállalkozókat, a lánctartozásokat érintik. A Miniszterelnökség hajlik a megegyezésre.
Az építőipari, mintegy 250 milliárd forintra becsült lánctartozások hozzávetőleg fele sose lesz kifizetve – állítja az egyik szakmai szövetség vezetője. A múlt évben rekordra futott a megszűnt cégek száma az ágazatban.
Új, ingyenes cégtárat indított az Opten Kft. és a Corvinus Egyetem. A cél az üzleti kultúra fejlesztése.
A lánctartozást bünteti az új Polgári Törvénykönyv, de azokra a jóhiszemű vállalkozókra is lesújt, akik azért nem tudnak fizetni, mert nekik sem fizetett a partnerük. Korábban a vállalkozó szabadon eldönthette, hogy késedelmesen fizető partnerének felszámol-e késedelmi kamatot vagy sem. Most már mindenképpen meg kell ezt tennie.
Augusztus 12-étől működik a tervezési, építési, kivitelezési szerződésekkel kapcsolatos vitás ügyek megoldását segítő Teljesítésigazolási Szakértői Szerv – erre hívta fel a figyelmet csütörtökön a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara.
Óriásfestménnyel demonstráltak a lánctartozások miatt Nagykanizsán, pénteken: a tüntetők mintegy 600 négyzetméteres szakadékot festettek a vásárcsarnok elé.
Szigorítja a fizetési határidőket és a késve fizetés esetén alkalmazható szankciókat a Polgári Törvénykönyv 2013. július 1-el hatályos pénzfizetésre vonatkozó szabályozása. Vajon az új szabályozás képes-e csökkenteni a jelenleg jellemző magas fizetési határidőket és késéseket, valamint a körbetartozásokat? Idén a magyar cégekre jellemző átlagos fizetési határidő Magyarországon 28 nap, a késedelem pedig 24 nap. A számlák ötödét eddig 30 napnál nagyobb határidőre fizették.
Egyebek mellett a minimális rezsióradíj meghatározásával, valamint a Teljesítésigazolási Szakértői Szerv működtetésével is arra ösztönzi a kormány az építőipar szereplőit, hogy tisztességesen tevékenykedjenek. A 2013-ra érvényes minimális építőipari rezsióradíj mértékét is meghatározó BM-rendelet csütörtökön jelent meg a Magyar Közlönyben.
Az építési vállalkozói díjnak tartalmaznia kell az építőipari rezsióradíj alapján számított munkadíjat, amelyet a közbeszerzéseknél vizsgálnia kell az ajánlatkérőnek - ezek a szabályok is szerepelnek a kormány honlapján olvasható rendelettervezetben, amelynek fő célja, hogy megakadályozza az építőipari lánctartozás kialakulását.