Alaposan visszaesett az ingatlan-adásvételek száma
Tartósan visszaeshet a kereslet, a jegybanki kamatemelések óvatosságra intik a vevőket.
Tartósan visszaeshet a kereslet, a jegybanki kamatemelések óvatosságra intik a vevőket.
Kicsit mérsékeltebb most a kereslet az ingatlanpiacon, mint az év elején volt, a visszaesés már májustól érezhető, a meleg csak rátett egy lapáttal. Július végén érkeznek azonban az egyetemisták, majd következik egy ingatlanpiaci szempontból forró ősz, ahol az eddigi keresleti piac akár kínálativá is válhat, magával hozva az árak csökkenését.
Ha csak erre a 20 millióra alapoz, akkor szinte semmire.
A bérleti díjak komolyan emelkedtek az idei évben, a fellendülés mögött hasonló okok húzódnak meg, mint az adásvételek esetén: a háztartások javuló bizalma, az elhalasztott költözések megvalósulása. Értelemszerűen a bérleti piacon azok jelennek meg, akik nem rendelkeznek elegendő tőkével a lakásvásárláshoz, de a magas bérleti díjak mellett felmerül a kérdés, jobban megéri-e a lakásvásárlást hitelből finanszírozni, mint ugyanazt a lakást kibérelni? Az Otthon Centrum és az Otthon Centrum Hitel Center számításai szerint egyértelműen igen. Tízéves időtávon a lakásbérlés és ugyanannak a lakásnak a hitelből történő megvásárlása között akár tízmillió forintos költségkülönbség is lehet, az utóbbi javára.
Amikor egy lakást vagy irodaházat a tulajdonos úgy ad el, hogy az adott ingatlant bérlők használják, a bérleti szerződés biztosítékai megszűnnek, azaz a vevő (új tulajdonos) nem veheti igénybe a bérletet korábban biztosító kezességet, óvadékot, bankgaranciát vagy más biztosítékot.
Néhány napja az Ingatlanmenedzser oldalain éles vitákat váltott ki a „kell-e ingatlanos a lakásvételhez” tematika.
A felek a szerződési feltételek megállapításában korlátlan...
1. Nem cipővásárlás Talán a legfontosabb tudnivaló éppen ez: az ingatlanvétel nem olyan, mintha cipőt vásárolnánk.