Több választási határidő jár le jövő héten, ezekre figyeljen, aki külföldről szavazna
Szokás szerint levélben vagy külképviseleten is lehet voksolni, különböző feltételekkel.
Szokás szerint levélben vagy külképviseleten is lehet voksolni, különböző feltételekkel.
Június 9-én egy napon rendezik a magyarországi önkormányzati választást és az EP-választást. Előbbinek a lebonyolítási rendszere nem egyszerű, ráadásul a fővárosi szabályok nemrég megváltoztak. De az EP-választásnál is felmerülhetnek kérdések, például, hogy melyik ország jelöltjeire szavazhatnak a külföldön élő magyarok. És hogy milyen határidőket kell figyelembe venni az átjelentkezésnél. Összeszedtük a tudnivalókat.
Alig nőtt a külképviseleten voksolók száma ahhoz képest, amennyivel a levélben szavazóké megugrott. A kutatások szerint az ellenzéknek nagy lenne a külföldön élők között a tartaléka, de vajon miért nem sikerül több embert megszólítani?
Még legfeljebb 293 ezer, magyarországi lakóhellyel rendelkező választó szavazatát nem számolták meg a szavazatszámláló bizottságok. Ez a szám az átjelentkezéssel szavazók, a külképviseleteken voksolók és azok szavazataiból áll, akik olyan szavazókörben szavaznak, ahová ezeket a voksokat még "várják".
New Yorkban és Houstonban is szavaztak magyar állampolgárok, sokan több órát utaztak, hogy leadhassák a voksukat.
Szavazni csak a fővárosban lehet.
Szervezettebb a voksolás, de van, ahol így is sorok alakultak ki.
Elárulta, hány ilyen szavazat futott be eddig, és hova.
Szombat reggel óta szavazhatnak azok az ott élő magyar állampolgárok, akik felvetették magukat a külképviseleti névjegyzékbe. Nem lesz nagy munka összeszámolni az általuk leadott szavazatokat.
Az EP-választás eredményét nem fogja befolyásolni, de pár szavazat elveszett: hét magyar kérte, hogy Rijádban voksolhasson, az ő borítékjaikat tartalmazó urna szabálytalan volt.
Magyar és magyar között, ha külföldön él, választójogilag is van különbség. Mert van, aki szavazhat kényelmesen, előzékeny kiszolgálással levélben – és van, aki még személyesen sem. Weyer Béla, a HVG berlini tudósítója tanúja volt az alábbi történetnek.
Már egy nappal korábban, május 25-én szavazhatnak a külképviseleteken.