Három évet kapott egy francia politológus, mert nem regisztrálta magát Oroszországban külföldi ügynökként
Laurent Vinatier bűnösnek vallotta magát, és pénzbüntetésre számított.
Laurent Vinatier bűnösnek vallotta magát, és pénzbüntetésre számított.
A kormány azonban felülbírálhatja az elnököt, várhatóan ez fog hamarosan történni.
Az elnök szerepe főként szimbolikus, a vétóval valójában csak halasztani tud.
Tbilisziben heves tiltakozás tört ki a törvényjavaslat miatt, amely előírná, hogy a szervezeteket, amelyeknek anyagi eszközei több mint 20 százalékát külföldről finanszírozzák, külföldi befolyásoló ügynökökként regisztráltassák.
Robert Fico már tavaly novemberben belengette az „ügynöktörvényt”, amelyre most a szélsőjobboldaliak tettek javaslatot.
A 28 éves orosz újságíró, Aleszja Marahovszkaja a háború kitörése után hagyta el hazáját, miután kollégáival rájöttek, Oroszország Ukrajna ellen indított támadása nemcsak a szomszédos országra, hanem Vlagyimir Putyin kritikusaira is minden korábbinál nagyobb veszélyt jelent. Az orosz törvények alapján az orosz és angol nyelven is megjelenő Important Stories szerkesztőségét és személy szerint az újságírókat is “külföldi ügynöknek” nyilvánították, azt hitte, ennél sokkal rosszabb már nem lehet. Prágába költözött, úgy gondolta, az Európai Unión belül legalább biztonságban lesz, odáig talán nem ér el a Kreml keze. Aztán egyszer csak online kezdték üldözni.
Ahogyan azt jellemzően meg szokták tenni Putyin jelentősebb kritikusaival. A vád lényegében itt is az, hogy kritikus véleményt terjesztett a hatalom politikájáról.
Meglepően gyorsan kapitulált a külföldről támogatott civil szervezeteket megbélyegző törvény miatt tiltakozó ellenzék előtt a grúz kormány. Tbilisziben emlékeznek arra, hogy húsz éve egy hasonló tüntetéssorozat vezetett az akkor hatalmon lévők bukásához.
Az orosz mintájú "külföldi ügynök" törvény veszélyeire régóta figyelmeztetnek jogvédő szervezetek és újságírók. Tegnap egész napos tömegmegmozdulások voltak a grúz fővárosban, rohamrendőrök és tüntetők csaptak össze, könnygázt és vízágyút is bevetettek. A tüntetések várhatóan ma folytatódnak.
Szakértők szerint a lépés azt jelzi, hogy a választások közeledtével a hatóságok fokozzák a nyomást a kritikus médián.
Egyhangúlag elfogadta az orosz Állami Duma (a parlament alsóháza) szerdán azt a törvénymódosítást, amely lehetővé teszi a külföldi vagy a határon túlról finanszírozott sajtóorgánumok külföldi ügynökként történő bejegyzését.
A horvát Nacional című hetilap szerint a horvát nemzetbiztonsági szolgálat meghiúsította a MOL-hoz köthető külföldi ügynökök műveletét – írja a szerdai Magyar Nemzet. Az olajtársaságtól úgy reagáltak, hogy alaptalanok a horvát újság értesülései.