Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#kényszermunkatábor

Világ MTI

"Magyar kényszermunkatáborok" túlélőit keresik Kárpátalján

Kárpátalján egy nemzetközi alapítvány támogatásával keresik az 1939-1944 közötti "magyar fasiszta megszállás" időszakában létesített "magyar kényszermunkatáborok" túlélőit - írta csütörtökön egy ungvári ukrán lapra hivatkozva a beregszászi Kárpátalja című hetilap internetes kiadása.

Tudomány Zubor Zalán

„Veletek fogjuk megzsírozni a földet!” - Hortobágy hideglelős hónapjai

Tizenkét kényszermunkatábor működött hatvan éve a mai Hortobágyi Nemzeti Park területén. Tízezer "osztályidegent" telepítettek családostul a munkatáborokba, ahol embertelen körülmények között dolgoztatták őket. A hivatalos propaganda „telepesekről” beszélt. A kitelepítések valódi célja azonban a középosztály és a kulákok megtörése volt. Túlélőkkel beszélgettünk.

Tech Szegő Iván Miklós

Elfelejtett borzalmak: emlékmű a kitelepítés áldozatainak

Magyarország XX. századi történelmét annyi szenvedés, annyi borzalom kísérte, hogy a sok leírhatatlan esemény - holokauszt, világháborúk, lakosságcserék, 1956 - után kevesen emlékeznek arra, hogy miként zajlottak a kitelepítések az ötvenes években - magyarázta a hvg.hu-nak Eötvös Péter, a Hortobágyi Kényszermunkatáborokba Elhurcoltak Egyesületének elnöke.

Itthon hvg.hu

Emlékmű a Hortobágyra kitelepített ezreknek

A Fővárosi Közgyűlés augusztus 27-én egyhangúlag elfogadta az öt pártfrakció közös javaslatát, hogy emlékművet állítsanak a Hortobágyra kitelepítetteknek. Erre a célra 30 millió forintot szavazott meg. Előreláthatólag az elhurcolások kezdetének 60 éves évfordulóján, 2010. június 23-án avatják az emlékművet, valószínűleg Kun Béla egykori vérmezői szobra helyén.