Extrém ritka robbanás volt a Napon, óriási erővel lökődtek ki a részecskék – videó
Ryan French napfizikus szerint ha a legutóbbi hatalmas napkitörés a Föld felé néző napfoltból indult volna ki, azt az áramhálózat is megérezte volna.
Ryan French napfizikus szerint ha a legutóbbi hatalmas napkitörés a Föld felé néző napfoltból indult volna ki, azt az áramhálózat is megérezte volna.
Az AR 3842 kódjelű napfolt néhány napja már produkált egy erős napkitörést – egész pontosan a mostani napciklus harmadik legerősebbjét –, csütörtök kora délután azonban ezt is bőven túlszárnyalta egy újabb esemény.
Amerikai csillagászok szerint nem fognak különösebb problémát okozni a Földön azok a geomágneses viharok, amelyek egy nap különbséggel érik el a bolygónkat.
Brit csillagászoknak sikerült egy olyan modellt kidolgozniuk, ami még azelőtt jelzi a koronakidobódást, hogy a részecskék elindulnának a Föld felé.
Szerencsére nem a Föld felé indultak meg a nagyenergiájú töltött részecskék a Napból akkor, amikor az AR3664 kódjelű napfolt gigantikus kitörést produkált.
Soha nem sikerült még olyan közelről megfigyelni egy koronakidobódást, mint ahonnan a NASA Parker Solar Probe napszondája tette meg. Az adatok elemzése egy meglepő felfedezésre is vezetett.
A NASA mérései szerint március 12-én egy R-típusú, vagyis ritkán tapasztalható erősségű napkitörés zajlódott le a Nap Földdel ellentétes oldalán.
A NASA adatai is igazolják, hogy a Nap meglehetősen aktív volt az elmúlt napokban.
Idén júliusban egy nagyobb „kitüremkedés” jelent meg a Nap úgynevezett kromoszférájában. A tevékenység végeredményéről látványos timelapse videó készült.
Az ASO-S elsődleges feladata az lesz, hogy kiderítse: a Nap mágneses mezeje hogyan váltja ki az úgynevezett koronakidobódásokat (CME) és más kitöréseket.
Az Európai Űrügynökség szerint a Solar Orbiternek nem esett baja.
A jelenség furcsasága, hogy a kutatók nem látták előre, hogy érkezik.