Improvizáció Bartók és Kodály bátorságáról – Budapestre ért ifj. Vidnyánszky Attila kolozsvári rendezése
A Zene Házában látható a hétvégén a Kolozsvári Állami Magyar Színház és a Gyulai Várszínház közös produkciója.
A Zene Házában látható a hétvégén a Kolozsvári Állami Magyar Színház és a Gyulai Várszínház közös produkciója.
Ludwig van Beethoven és Kodály Zoltán ugyanazon a napon, december 16-án született, de több mint száz év volt közöttük a korkülönbség. Születésnapjuk másnapján a Nemzeti Filharmonikusok zenekara Kovács János vezényletével ünnepli a két komponistát. Az est szólistája a japán Beethoven-specialista Ikuyo Nakamichi.
Egyetlen magyarországi látogatása alkalmával 1993-ban egy kecskeméti kitérő is szerepelt a csütörtökön délután elhunyt királynő programjában.
A népdalt még Kodály Zoltán gyűjtötte több mint 100 éve. Ma is aktuális.
Legendás magyar zeneszerzők műveit szólaltatja meg a csellista, és van, hogy közben énekel is.
Nem kivándorolt, csak a háború miatt Amerikában rekedt – nyilatkoztatta ki Bartók Béla halálának minapi évfordulóján a Magyar Nemzet című kurzusorgánum. Pedig a kételyeivel egész életében vívódó zeneszerző nyolcvan éve, a ma ismét fojtogató morális légszomj miatt döntött „önkéntes meneküléséről”.
Járdányi Pál születésének centenáriumát ünnepli a Zeneakadémia, ahol az '50-es években nem volt hallgató, akit a rendkívül sokoldalú zeneszerző és tanár ne oktatott volna.
Azt eddig is tudtuk, hogy nagyon menő a magyar népdalkincs, de hogy ennyire jazz legyen, arra csak ritkán csodálkozhatunk rá.
Kodály Zoltán születésnapján, december 16-án ünnepeljük 1991 óta a magyar kórusművészet napját.
50 éve, 1967. március 6-án halt meg Kodály Zoltán. Igazi elismertsége, tisztelete, szeretete, sőt kultusza 1945 után érkezett el. Vajon viszonozta ezt a nagyfokú elismertséget? Milyen volt a kapcsolata a hatalommal? Megvalósult-e nagyszabású zenei nevelési programja?
A Kodály Spicy Jazz nevű projekt egészen különleges stílusban nyúlt Kodály Zoltán műveihez. A négytagú zenekar első, online kislemeze hétfőn jelenik meg.
A Várból végleg kiköltöztették Varga Imre Kodály-szobrát, amely eredetileg a Miniszterelnökségnek majdan helyet adó Karmelita kolostor mellett állt.