Az állam, miközben kis- és középvállalkozások (kkv-k) hitelhez juttatójának jelmezében tetszeleg, éppen a vállalkozások fejlődését elősegítő, kiszámítható adó- és szabályozási környezet megteremtésével marad adós.
Nemhogy késve, hanem már majd' egy hónappal a várt november végi időpont előtt kiderült, mely kockázati tőke alapok nyertek az Új Széchenyi Kockázati Tőke Programban, közismertebb nevén Jeremie 2-ben. Összesen 41 milliárd forintot fordíthatnak kkv-k fejlesztésre; ennek 30 százaléka a kockázati tőke alapok önrésze. A programon induló 21 vállalkozás 33 pályázatából nyolc vette sikerrel az akadályokat; a Magvető Alap kategóriában 1,5 milliárd forintot, a Növekedési Alap programokban 3 vagy 4,5 milliárd forintot nyertek.
A Jeremie II. kockázati tőkeprogram pályázatain tíz alap költhet el összesen 41 milliárd forintot, de nem lesz egyszerű finanszírozható vállalkozásokat találni.
A kis- és közepes vállalkozások számára a kockázati tőke bevonás egyre népszerűbb finanszírozási alternatíva. A bankhitelek feltételei ugyanis fokozatosan romlanak, és a tőzsdére lépés az intézményi befektetők forrásainak jelentős csökkenése, valamint a közepes kapitalizációjú cégekkel szembeni óvatossága miatt egyelőre kilátástalan.
A Széchenyi Kártya Folyószámlahitel konstrukció során beváltott követelések megvásárlására július 5-ig lehet jelentkezni a Garantiqa Hitelgarancia Zrt.-nél. A pályázaton nyertes cég 3 éves időtartamra kap lehetőséget arra, hogy az egyes ügyletekből eredő, a hitelintézetektől a Garantiqára átszállt, s attól a pályázat során meghatározott áron megvett tőkeköveteléseket és annak járulékait beszedje.
Elérhetőek a kockázati tőkeprogramok új pályázatai, amelyeken csak kockázati tőke alapkezelők indulhatnak. A kormány a felhívásokhoz kapcsolódóan 28,5 milliárd forintot különített el: 6 milliárd forintot a magvető alapokra, 22,5 milliárd forintot pedig a növekedési alapokra.
Szakértői becslések szerint a „Mikrovállalkozások fejlesztése” néven meghirdetett Kombinált Mikrohitel pályázatok közel 20 százalékát formai, 10 százalékát pedig tartalmi hibák miatt utasítják el.
Kockázati tőkealap-kezelő céget alapított az OTP vezér Csányi Sándor vállalkozása, a Bonitás 2002. Az új társaság Jeremie-pénzeket közvetítene kkv-k számára.
Az Új Széchenyi terv keretében létrejött nyolc kockázati tőkealap befektetési tevékenységének alakulását követő Jeremie Kockázati Tőkeindexe 22,8 százalékon állt az első negyedév végén − közölte az indexet az elérhető befektetési adatok alapján összeállító Start Zrt.