Nagyot emel a NAV az üzemanyagok jövedéki adóján januártól
Az idén júliusban mért inflációval megegyező mértékben, amit a kormány egy októberi adótörvény-módosítással tett lehetővé.
Az idén júliusban mért inflációval megegyező mértékben, amit a kormány egy októberi adótörvény-módosítással tett lehetővé.
A kormány az üzemanyagok adóit az egekig emelte, közben pedig árcsökkentést követel a kereskedőktől, és belengette az árstop ismételt bevezetését is.
Az üzemanyagokon lévő jövedéki adó emeléséről már előre lehetett tudni, a további már a ráadás.
„Úgy döntöttünk, hogy a fogyasztók érdekeit figyelembe véve két részletben érvényesítjük a kötelező jövedékiadó-emelést: az első emelésre január elsején, a másodikra pedig nagyjából január 15-én lehet számítani, először 20, majd 21 forinttal” – jelentette be az Indexnek adott interjújában Orosz András, a Mol magyarországi kiskereskedelmi igazgatója.
Kezdeményezték, hogy az uniós előírásoknál alacsonyabb szinten maradhasson a jövedéki adó. A gyenge forint miatt ugyanis a jelenleginél literenként 24–25 forinttal magasabbnak kellene lennie.
Literenként legalább 4–5 forinttal emelni kellene a jövedéki adót, hogy megfeleljünk az uniós előírásoknak.
Két alkalommal is emelni fogják 2021-ben a dohánytermékek jövedéki adóját, a legolcsóbb is drágább lesz, mint a mostani márkásabb cigaretták.
A parlament által júniusban elfogadott új, jövedéki adóról szóló törvény alapján szeptember 1-től emelkedik a dohánytermékek jövedéki adója. - Sőt, a szivar és a szivarka ára is nőni fog.
A jövedékiadó-emelés miatt a régió országai közül mostantól Magyarországon kerül a legtöbbe a gázolaj, "így e téren is sikerült felzárkóznunk az EU legdrágább államai közé" - írta az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében a Jobbik frakcióvezető-helyettese.
Az áfát is beleszámítva mintegy 16 forinttal drágítja a gázolajat a jövedéki adó 13 forintos emelése november 1-től, az emelés valószínűleg más termékek és szolgáltatások árára is hatni fog, mivel a dízel fontos szerepet játszik a szállításban.
Ötven százalékkal emelkedik az aromás szeszesitalok jövedéki adója az Országgyűlés által nemrég elfogadott törvénymódosítás szerint; a sör, a bor, a pezsgő és a minőségi szeszes italok esetében viszont csak 5 százalék lesz az adóemelés.