Több országgal is tárgyal Izrael a gázai palesztinok kényszermentes kivándorlásáról
Többek között Kongó és Szaúd Arábia is felvetődött lehetséges célországként.
Többek között Kongó és Szaúd Arábia is felvetődött lehetséges célországként.
Az utolsó pillanatban jelentette be Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök-jelölt Jichák Hercog államelnöknek, hogy képes megalakítani új kormányát – jelentette a Jediót Ahronót című újság hírportálja, az ynet.
Jichák Hercog államelnök várhatóan vasárnap kéri fel a politikust a kabinet felállítására.
Éjféltől Jair Lapit vezeti Izraelt megbízott miniszterelnökként.
A külgazdasági és külügyminiszter azt szeretné, ha a nemzetközi szervezetekben végre korrekt hozzáállásban részesülne Izrael, és az EU-hoz is közelebb kerülhetne.
Naftali Bennett a szavazás utáni percekben le is tette a hivatali esküt.
Az egységkormányban az ultranacionalista és az iszlám hagyományőrző politikai erők is helyet kaptak. A koalíciót még a kneszetnek is jóvá kell hagynia.
Az ellenzék pártjai megegyeztek a kormányalakításról.
Liberális egységkormány létrehozását ígérte.
Letette a hivatali esküt hétfő este az új izraeli kormány: az ismét Benjámin Netanjahu vezette jobbközép koalíciós kabinet nevében a miniszterelnök békejobbot és "történelmi kompromisszumot" ígért a palesztinoknak, de a kormányba került telepeseket és ciszjordániai terjeszkedést támogató pártokkal inkább belpolitikai reformokra nyílik lehetőség. Szakértők szerint folytatódik a ciszjordániai telepbővítés, tovább stagnálhat a békefolyamat, de születhetnek törvények az ultraortodoxok hadra és munkára fogására.
Izrael megingott: az alaposan meggyengült Benjamin Netanjahu széles alapokon nyugvó új koalíciót szeretne létrehozni, de nem biztos, hogy ez összejön. Egy kódolt belpolitikai konfliktus kiütheti az új kormány külpolitikáját. A folytatást nagyban befolyásolja, hova áll a váratlan sikert elért Jair Lapid centrista pártja.
Az izraeli kormány példátlan hatalmi jogkört szavazott meg vasárnap Benjámin Netanjahu miniszterelnöknek, ő pedig kabinetje ülésén kijelentette, hogy az Irán általi fenyegetés Izrael legsúlyosabb gondja. Ez utóbbi egy újabb jele lehet annak, hogy a kormány katonai csapást tervez a közeljövőben az iráni atomlétesítményekre.