Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#hentesek

Gazdaság Bogár Zsolt

Bérük ötödével küldik haza a tüntető magyar henteseket

Fejenként átlagosan 400 eurót kaphatnak annak a magyar cégnek a munkavállalói, akik három hónapon át fizetés nélkül dolgoztak a Müller Fleisch német húsfeldolgozó birkenfeldi üzemében. Maroknyi csoportjuk hétfő óta az üzem előtt tüntetett, hogy hozzájusson ahhoz, amiért megdolgozott. Mivel a kiküldő cég a megállapodás szerint nem kap egy fillért sem, a tüntetés kisebb létszámmal folytatódik.

Gazdaság Orosz Márta

A húsipari kizsákmányolás fellegvárában jártunk

Idilli kistelepülések sorakoznak Németország húsipari fellegvárában, az amúgy csak "húsos fazéknak" (Fleischtopf) nevezett vidéken, Alsó-Szászország tartományban. Az itt élőknek látszólag nyugodt és kiszámítható életük van, kivéve azoknak a leginkább magyarul, románul és lengyelül beszélő szakmunkásoknak, akiknek a munkája működteti a németországi vágóhidak és hentesüzemek futószalagjait. Vödrös embereknek is hívják őket, mert a késeiket vödörben vagy bevásárlókosárban szállítják, hogy a portán azonnal lássák, mit visznek ki a gyárból. A sztereotípia, hogy a kelet-európaiak lopnak, él. Éhbérért dolgoznak, a helyzetük az elmúlt tizenöt évben lényegében változatlan. A magyar és kelet-európai húsipari szak- és segédmunkások németországi kizsákmányolásáról szóló cikksorozatunknak újabb, harmadik fejezete.

Gazdaság Orosz Márta

Húsmaffia: Amiről nem szívesen beszélnek

Valóságos maffia épült ki annak érdekében, hogy a német húsipar versenyképessége megőrizhesse vezető helyét Európában. A húsipari munkások kelet-európaiak, akiket módszeresen és szervezetten zsákmányolnak ki különböző közvetítők és munkaszervezők. Szakszervezeti aktivista segít feltárni, hogy miről nem beszélnek szívesen Németországban.