Oroszország kész tárgyalni az EU-val az európai gáztranzit jövőjéről
Ukrajna nem akarja meghosszabbítani a 2024 végén lejáró szállítási szerződést.
Ukrajna nem akarja meghosszabbítani a 2024 végén lejáró szállítási szerződést.
A Gazprom kategorikusan kijelentette: nem hajlandó kifizetni az egyébként igen magas összegű díjat.
A magyar külügyminiszter koordinált fellépéshez gyűjt szövetségeseket Észak-Macedóniában és Szerbiában, hátha jobb belátásra tudják bírni Bulgáriát, amely egy új adóval az állam bevételeit a Gazprom kárára növelné. Ezt Magyarország az orosz gáztranzit ellehetetlenülésétől tartva ellenzi.
Varsó úgy véli, ez logikus lépés volt azok után, hogy Oroszország áprilisban megszakította a lengyelországi gázszállításokat.
Ukrajna gázszolgáltatója kedden jelentette be, hogy a keleti határnál leállítják az orosz gázszállítást, és egy másik tranzitpont felé terelik a gázt, hogy azt továbbra is biztonságosan lehessen nyugatra szállítani.
A magyar és az orosz fél a héten írta alá az új, 15 évre szóló gázszerződést, amelynek értelmében nem Ukrajnán át, hanem nyugat és dél felől érkezik az energiahordozó.
Oroszország rendezte Ukrajnával szembeni gáztranzit-tartozását, annak ellenére, hogy Kijev több mint 5 milliárd dollárral adós a korábbi orosz gázszállításokért.
Kétmilliárd dollár előleget fizetett ki a földgáz tranzitjáért a Gazprom Ukrajnának - közölte Alekszej Miller az orosz gázipari vállalat vezetője szerdán.
Csökkent az orosz gáz tranzitja Ukrajnán át Európába januárban. Az Ukrtransgas ukrán gázvezeték üzemeltető keddi közlése szerint Oroszország 8,8 milliárd köbméter földgáz exportált Európába Ukrajnán át. Ez 102,2 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál.