Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#gróf

Élet+Stílus Czeglédi Fanni

„Azt gondolták, aranybőrönddel jövünk” – hogy él egy gróf 2018-ban?

A közép-kelet-európai térségben az arisztokrata családok hosszú időre eltűntek a huszadik század viharában, a legtöbben Nyugatra emigráltak. Voltak azonban olyan leszármazottak, akik visszatértek és harcoltak a családi birtokért, hogy később tovább örökíthessék azt. Gregor Roy Chowdhury-Mikes például először a rendszerváltás után mehetett vissza a romániai Zabolára, arra a birtokra, amely már 1500 óta a családjuk tulajdonában állt. Kik ma a Mikesek? Ezüstkanállal eszik a gróf, vagy azért néha elmegy a kocsmába? Egyáltalán, mit lehet kezdeni negyvenhektárnyi földterülettel? Interjú.

Itthon hvg.hu

Kimosta a talajvíz a csanádpalotai templom kriptáját, új helyre viszik a csontokat

Emberi és állati csontok úsznak a csanádpalotai templom kriptát elöntő talajvízben. Valószínűleg a templomalapító gróf és feleségének földi maradványairól van szó, valamint kedvenc lovuk csontjairól. A plébános szerint a talajvíz levonulása után összeszedik a csontokat, és egy másik helyre viszik azokat – írja a Délmagyarország.

Itthon MTI

Meghalt Nádasdy Ferenc gróf

Hosszú betegség után elhunyt kedden a történelmi Nádasdy-család utolsó leszármazottja, Nádasdy Ferenc – közölte a Nádasdy Alapítvány kuratóriuma. A Magyar Örökség-díjas Nádasdy Alapítvány létrehozóját 76 éves korában érte a halál. Temetéséről később intézkednek.

Tech hvg.hu

Mementó 1920: Apponyi végzetes "trianoni" beszéde

Magyarország megpecsételte a sorsát a sok nyelven beszélő, de a magyaron kívül egyet sem "értő" Apponyi gróf Párizsba küldésével. A "bő szóköpés" mesterét - ahogy a grófot Ady jellemezte - magyarosítási törekvései miatt olyan világhírű írók támadták már 1907-ben, mint Lev Tolsztoj és a Nobel-díjas Björnsterne Björnson. Apponyi 1920-ban sem okozott csalódást ellenfeleinek: kilencven évvel ezelőtt a szomszédos államok "alacsonyabbrendű fajairól" szónokolt a párizsi békekonferencia vezetőinek.