Kihalhat a banán
Az 1950-es évek után ismét gombás veszély leselkedik a banánra. Ezúttal egy alaposan átgondolt tervet szőttek, ami pontosan kivitelezve megelőzheti a súlyosabb problémát.
Az 1950-es évek után ismét gombás veszély leselkedik a banánra. Ezúttal egy alaposan átgondolt tervet szőttek, ami pontosan kivitelezve megelőzheti a súlyosabb problémát.
Világszerte évi 3,8 millió ember halhat meg gombás fertőzések miatt, és ebből nagyon sok halálesetet okozhat kizárólag a gomba. Ez jelentős emelkedés a 10 évvel ezelőtti adatokhoz képest.
Ritka, de halálos kimenetelű is lehet – röviden így jellemezhető az a gombás fertőzés, amely egyre több amerikai államban üti fel a fejét, noha korábban úgy gondolták, csak lokális probléma.
Hamarosan embereken is kipróbálhatják az Egyesült Államokban azt a vakcinát, ami a három leggyakoribb invazív gombás fertőzés ellen nyújthat védelmet.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint a világ nem költ eleget a gombás fertőzéseket okozó kórokozókkal kapcsolatos kutatásokra, pedig van olyan, ami a fertőzöttek akár 87 százalékát is megölheti.
A világhírű biokémikusnak a barátai szóltak, hogy gombás megbetegedés elleni készítményeket reklámoznak vele.
Korábban évente csak egy-két esettel találkoztak, a koronavírus-járvány miatt azonban egyre gyakoribbá vált a feketegomba-fertőzés Indiában. A cukorbetegek különösen veszélyeztetettek.
A feketegomba-fertőzés során elfeketedhet vagy elszíneződhet a beteg orra, látászavar és mellkasi fájdalom alakulhat ki. A fertőzés kifejezetten agresszív a legyengült immunrendszerű pácienseknél.
Az átlaghoz képest sokkal nagyobb mértékben pusztulnak a fák olyan betegségek miatt, amelyek katasztrofális mértékben megszaporodtak az idei meleg és száraz tavasz miatt.
Az észak-amerikai denevéreket pusztító gombás megbetegedés, az úgynevezett fehérorr-szindróma minden bizonnyal európai eredetű - derítették ki kanadai kutatók.