Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#gazdaságtörténet

hvg360 Sztojcsev Iván

Monte Cristo grófja nem férne be a nyolc leggazdagabb magyar közé

Mesés vagyonokról és borzasztó szegénységről egyaránt olvashatnak azok, akiket a történelem érdekel, és azok, akik az irodalomban próbálnak visszanézni a régi korokra – a közös pont az: valójában fogalmunk sincs, hogy pontosan mennyi pénzről van szó. Még azt is ki lehet számolni, hogy Augustus császár halálakor a Római Birodalom GDP-je 380 sestertius/fő volt, de összehasonlítási alap nélkül semmire nem megyünk ezzel a számmal. Ez elvezet a gazdaságtörténelemmel foglalkozó közgazdászok egyik kedvenc témájához: hogyan lehet kiszámolni régi idők pénzének értékét?

hvg360 Sztojcsev Iván

Mennyi volt a Római Birodalom GDP-je?

Látványos dolgok történnek, ha egy közgazdász szereti a történelmet is. Kiszámolhatja például, hogy Kína és India akkora részét adta ezer éve a világ gazdaságának, mint ma az USA, az EU és Japán együtt. Vagy azt, hogy a Római Birodalomban Kr. u. 14-ben az egy főre jutó GDP kisebb volt, mint ma Burundiban. De hogyan?

Gazdaság hvg.hu

Amikor még jól csinálták: a kiegyezés és az önálló magyar államháztartás

A kiegyezés után Magyarországnak önálló államháztartást kellett létrehozni. Az Ausztriától való elválás és az önállósulás ezen a téren járt a legtöbb gyakorlati nehézséggel. Az 1867. év bevételei azonban végül is felülmúlták az előzetes várakozást, és bíztató eredménnyel zárult az első szabályszerű költségvetési év, 1868 is – olvasható a Magyar Országos Levéltár (MOL) honlapján megjelent írásban.

Gazdaság hvg.hu

Régóta van magyar pénz, de kik nyomták valójában?

A Magyar Nemzeti Bank november 15-ével kivonja a forgalomból a kétszáz forintos címletű papírpénzeket. Újabb fejezettel gazdagodik hát a magyar bankótörténelem, amely közel 250 éve, Mária Terézia uralkodása alatt vette kezdetét. A legfontosabb és legfurcsább állomásokat vettük sorra a kalapos király ügyködésétől, Kossuth akcióin és a Vörös Hadsereg trükkjein át a felülbélyegzésekig és címercserékig.

Gazdaság hvg.hu

Fuggerek: mérhetetlen kapzsiságuk szülte a modern világot

A reneszánsztól fogva a bankárok mindinkább meghatározó szereplői lettek a társadalom életének, s ebben egy pénzügyi újításaival elképesztő vagyonra és hatalomra szert tévő augsburgi családnak kitüntetett szerepe volt. A Fuggerek története arra is rávilágít, hogy kik vagyunk ma: miért vezetünk többszörös könyvelést, miért használunk hírszolgáltatásokat, miért vannak szociális rendszereink, miért vegyítjük a pénzügyi és politikai befolyást, vagy miért hívjuk fukarnak a fösvényeket.

Gazdaság hvg.hu

Felzabálhatja-e megtakarításainkat a hiperinfláció?

Soros György tőzsdeguru pár napja a Wall Street Journalnek amiatti aggodalmáról beszélt, hogy a globális válság kezelésére túl sok pénzt pumpálnak a világgazdaságba, ami egyensúlytalanságot okozhat. Nem dőlhetünk hátra, hiszen az állami pénzpumpával létrehozott felesleges likviditás következményei kiszámíthatatlanok, és még a stagfláció árnya is itt kísért. Jöhet ennél rosszabb? Jöhet bizony. És a múltban nem egyszer jött is.