Jöhet a sugárzásmérő az okostelefonokba – radioaktivitás-mérő chipet fejlesztettek kínai kutatók
Számos területen bizonyulhat hasznosnak az az apró és kis energiát igénylő lapka, ami képes érzékelni, és pontosan mérni a radioaktív sugárzást.
Számos területen bizonyulhat hasznosnak az az apró és kis energiát igénylő lapka, ami képes érzékelni, és pontosan mérni a radioaktív sugárzást.
Gamma-sugárzást mértek a NASA repülőgépének műszerei, amelyekkel a trópusi viharok felett repültek el a tudósok.
Hetvenszer erősebb volt az eddigi legerősebbhez képest az a gamma-kitörés, ami túltelítette a műholdak gamma-detektorait. A kutatóknak fél évet kellett várniuk, hogy egyáltalán el tudják kezdeni vizsgálni, mi történt pontosan.
Eddig úgy tűnt, hogy a területen áthaladó orosz katonák felverték a radioaktív port, és emiatt jeleztek be a műszerek. De ez nem biztos, hogy így van.
Ha a márciusban felbocsátott SMOG-1 műhold gammasugárzás-mérője jól vizsgázik, az egész Földet körülvevő hálózatot hozhatnak létre a mérnökök.
A csillagászokat számos dolog tartja izgalomban, az elmúlt nyolc évben azonban egy, a mi galaxisunkból származó rejtélyes jelenség miatt törték a fejüket. 2009-ben ugyanis felfedezték, hogy a Tejútrendszer közepéből a legmagasabb energiaszinttel rendelkező fény, az úgynevezett gamma-sugárzás "szóródik" szét. Egy lehetséges válasz már körvonalazódni látszik.
Szupermasszív feketelyuk ősi robbanása hozhatta létre azt a két óriási "buborékot" a Tejútrendszerben, amelyeket a NASA Fermi gammasugár-űrteleszkópja fedezett fel.