Paks: öt éven belül kiválthatják az oroszt a nyugati fűtőelemek
Amerikai vagy francia gyártótól is vásárolhatnak fűtőelemeket Paksra a diverzifikáció jegyében, igaz, a franciák lehet, hogy az oroszokkal alapítanak erre vegyesvállalatot.
Amerikai vagy francia gyártótól is vásárolhatnak fűtőelemeket Paksra a diverzifikáció jegyében, igaz, a franciák lehet, hogy az oroszokkal alapítanak erre vegyesvállalatot.
Csak idő és pénz kérdése, hogy az EU területén működő orosz atomreaktorok ne szoruljanak orosz fűtőelemekre. Magyarország itt is külön úton jár, nem ezt a megoldást keresi.
A japán kormány 10 évig tartó munkával szedegetné ki a több ezer fűtőelemet, amelyek még mindig a nyolc éve ezelőtt megsérült atomerőműben "pihennek".
2015 óta tervezte a TEPCO, hogy nekilát a fűtőelemek eltávolításának, de biztonsági okok miatt mindig elhalasztották. Az egyiket most kihúzták.
40 évig tart a szőkőártól 2011-ben megsérült fukusimai atomerőmű szétszerelése, most kiemeltek az egyik reaktorban egy adag nukleáris fűtőelemet.
A szállítmány nem került veszélybe, senki nem sérült meg.
3,7 milliárdba kerülne a fűtőelemek cseréje az MTA kutatóreaktorában, erre nemigen van pénz.
A Párbeszéd Magyarországért szerint a 2003-as paksi üzemzavar során megsérült fűtőelemek szállítása és végleges elhelyezése sérti a 2011-es nukleáris hulladékokról szóló irányelvet. Az ügyben Jávor Benedek panasszal él az Európai Bizottságnál.
Már egyeztetnek az illetékesek az Ukrajnát elkerülő nukleárisfűtőanyag-szállítás alternatív útvonaláról – írja a szerdai Magyar Nemzet.
Az új paksi nukleáris erőműblokkokat építő orosz állami cég, a Roszatom az amerikai fűtőelemektől félti az ukrán atomerőműveket. Meg attól, hogy Ukrajna az ezzel kapcsolatos döntéseket politikai indokokra támaszkodva hozza meg.
Visszavitték Oroszországba azokat a fűtőelemeket, amelyeket a csillebérci reaktorban használtak 2005 és 2012 között használt – közölte hétfőn az üzemeltető, a Magyar Tudományos Akadémia Energiatudományi Kutatóközpont.
Novemberben megkezdődhet az elhasznált fűtőelemek kiemelése a két és fél éve balesetet szenvedett fukusimai atomerőmű 4-es reaktorának pihentetőmedencéjéből. A japán atomenergetikai hatóság szerdán hagyta jóvá ennek terveit. Ez lesz az eddigi legveszélyesebb művelet a létesítmény lebontásánál.