A világ legnagyobb mintáját emelték ki a Föld mélyéről, választ adhat az élet kialakulására
Egy nemzetközi kutatócsoport egy 1268 méter hosszú mintát tudott venni a földköpenyből, ami több mint hatszor hosszabb az eddigi mintánál.
Egy nemzetközi kutatócsoport egy 1268 méter hosszú mintát tudott venni a földköpenyből, ami több mint hatszor hosszabb az eddigi mintánál.
„Négymilliárd év után újra megszülethet az élet a Földön” – ezt célozza a magyar akadémikus által vezetett nemzetközi kutatási projekt.
Amerikai kutatók olyan körülményeket teremtettek a laboratóriumban, amilyen 3,5 milliárd évvel ezelőtt uralkodhatott a Földön. Aztán elkezdték a kísérletezést, ami izgalmas eredményeket hozott.
Hibás lehet a jelenleg oktatott elmélet a földi élet kialakulásáról, állítják a szakemberek – ez pedig alapjaiban változtathatja meg az ismereteinket a területen.
A világ egyik vezető kémiai szakfolyóirata, a Nature Chemistry közölte annak a kísérletnek az eredményeit, amelyben Szathmáry Eörs akadémikus és munkatársai megmutatták, hogy milyen mechanizmusok vezethettek a szaporodó sejtek kialakulásához az élet keletkezésének hajnalán. Bizonyították, hogy az autokatalízis és a reakciók apró cseppekben való elkülönítése elegendő lehet ezen „elősejtek” szaporodásához és növekedéséhez. Elképzelhető, hogy hasonló folyamatok révén jött létre a földi élet.
A Földtől mintegy 300 millió kilométerre lévő Ryugu aszteroidáról származó minták elemzése arra utal, hogy a földi élet kialakulásához a világűrből érkező meteoritok járulhattak hozzá – közölték a kutatásban részt vevő tudósok kedden.
Több érdekességgel is szolgált a Ryugu aszteroida mintáinak vizsgálata, például az izotópokat alkotó anyagok korával kapcsolatosan.
A villámcsapásoknak a meteoritokhoz hasonló fontos szerepük volt abban, hogy az élethez tökéletes feltételek alakuljanak ki a Földön – állapították meg a Leedsi Egyetem geológusai.
A NASA tudósai még 2016-ban figyelték meg a Catalina üstököst, melynek csóvájában szenet találtak. A szakemberek úgy vélik, ezek segítéségével alakulhatott ki a szén alapú élet a Földön.
Az eddig véltnél jóval később érkeztek az élet alapkövei a Földre – állapították meg kutatók több milliárd éves kőzetek vizsgálatával. Ez azt is jelenti, hogy gyorsabban kialakulhatott az élet, mint eddig hittük.
A földi élet kezdete 3,5 milliárd évnél korábbra nyúlik vissza – állítják amerikai kutatók, akik a valaha talált legrégebbi megkövesedett maradványokként azonosították azokat a mikrofosszíliákat, amelyeket egy csaknem 3,5 milliárd éves kőzetben fedeztek fel Nyugat-Ausztráliában.