Háromszor akkora lett tavaly a folyó fizetési mérleg hiánya, mint 2020-ban
4,7 milliárd euró lett a folyó fizetési mérleg hiánya 2021-ben – összegzett az MNB.
4,7 milliárd euró lett a folyó fizetési mérleg hiánya 2021-ben – összegzett az MNB.
Júniusban jelentősen javult az ország külső pénzügyi pozíciója, az MNB pénteken közzétett legfrissebb adatai szerint a külső finanszírozási képesség, vagyis a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes többlete 1,298 milliárd euróra nőtt a májusi 860 és az áprilisi 750 millió euróról. Többet utaltak haza a külföldi befektetők, de több pénz jött az EU-tól is.
A görög jegybank kedden ismertetett adatai szerint a májusi aktívum 407,2 millió euró volt. Áprilisban 955 millió euró, tavaly májusban 1,151 milliárd euró passzívumot jegyeztek fel.
A folyó fizetési mérleg 1,064 milliárd euró többlettel zárt az idei III. negyedévben, az aktívum elmarad az egy évvel korábbi 1,232 milliárd eurótól - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedden nyilvánosságra hozott adataiból.
A Financial Times feltörekvő piacokkal foglalkozó blogja is foglalkozik a magyar jegybank tegnapi alapkamat-csökkentésével: A blog által megkérdezett elemzők szerint jöhet még további vágás, így a Közép-Európában mérvadónak tekintett lengyel szint alá süllyedtünk. A jegybankot, és a piacokat is mindeközben "elvakítja" a folyó fizetési mérleg többlete – legalábbis egyelőre.
Magyarország egyre kevésbé van ráutalva a külső forrásokra, vagyis a gazdaságunk egyre inkább függetlenné válik a külföldről érkező sokkokkal szemben is. Folyó fizetési mérlegünk stabil többletet mutat, ezzel pedig a magyar jegybank közgazdászai szerint védjük magunkat a feltörekvő piacok utóbbi hónapokban tapasztalt válságától.
Szivárgó Fidesz-adóígéretek, újabb kamatmélypont, harmadik hazai Ikea, többletes görög folyó fizetési mérleg és Horváth András zöld dossziéja is előkerült. Oskar Schindler gyárát pedig eladják. Kövesse a tündérmese folytatását a hvg.hu-val!
Az adatgyűjtés kezdete óta először volt többletes tavaly a görög folyó fizetési mérleg. A 2013-as többlet meghaladta az 1,2 milliárd dollárt, ez a GDP 0,7 százalékának felel meg.
2013-ban 1,24 milliárd euró volt a fizetési mérleg többlete, miközben 2012-ben még 4,62 milliárd eurós hiányt mértek. A turizmus erősödése is segített.
Nagyon egyszerű, le kell koppintani a sikeres országok receptjeit: egyensúlyban lévő költségvetés és folyó fizetési mérleg kell, továbbá rugalmas munkaerőpiac – írja a Pénzügyi Szemle Online blogja.
Hatalmas külkereskedelmi többletet halmoz fel Németország, a német export úgy fest, világverő. Ez több országnak és nemzetközi szervezetnek is egyre kevésbé tetszik, mivel szerintük hozzájárul az eurózóna egyensúlytalanságainak növekedéséhez. A németek szerint ugyanakkor azért van ekkora többlet, mert versenyképesek a német áruk, és a többi európai országnak is Németország példáját kellene követnie. Az viszont tény, hogy gyenge a német belső kereslet, és a bérek emelésére is szükség lehet. A német koalíciós tárgyalások ugyanakkor fordulatot hozhatnak ebben a tekintetben.
A legtöbben alábecslik azt az elképesztő átalakulást, amelyen Európa – kényszerből bár – de végigment. Még nem jött el a Kánaán, de nagy változások voltak. Ezeknek a változásoknak köszönhetően pedig már nincs szükség olyan nagy nadrágszíjmeghúzásra, és ha nem kell tovább szorítani, akkor valóban beindulhat a növekedés, mert nem lesz szembeszél.