Jövőre büntetni fogják, ha nem fizetik ki időben a termelőket
Az erre vonatkozó szabály 2012 óta hatályos.
Az erre vonatkozó szabály 2012 óta hatályos.
A határozatokat a NAV elektronikusan vagy postai úton küldi.
Még mindig vannak, akik nem kapták meg a pénzüket a szállásfoglaló oldaltól.
Egyre több cég késik a számlákkal, és egyre többeknek tartoznak a partnerei.
Azok a termelő és szolgáltató cégek, melyek nagyobb vállalatoknak szállítanak, gyakran küzdenek a vevők által önkényesen megadott hosszú fizetési határidővel. A sokszor 180 napot is meghaladó kifizetések a társaságok likviditását erősen próbára teszik. Legnehezebb helyzetben azok a vállalkozások vannak, akik múltbéli pénzügyi számaik alapján nem tudnak elegendő hitelhez jutni, mellyel a likviditási rést csökkenteni tudnák. Létezik azonban erre a helyzetre is pénzügyi megoldás.
Jelentősen csökkent a behajthatatlan számlák száma Magyarországon és javult a fizetési fegyelem is. Az azonban különösen figyelemre méltó, hogy a lakosságnál a nemfizetés fő indoka a munkanélküliség lett, viszont kevesebbet csalunk.
Tavaly a cégek átlagosan számláik 66 százalékát fizették ki időben, míg egy évvel korábban csupán 62 százalékát. Általánosságban elmondható, hogy javul a magyar vállalkozások fizetési fegyelme, de még így is óvatosságra int a Bisnode, mivel késés esetén átlagosan 41 napot kell várnia egy számlakibocsátónak mire a pénzéhez jut.
A hazai vállalkozásoknak csupán 6 napos finanszírozási időtávra kell felkészülniük, ami jelentősen javítja a likviditási helyzetüket. A kkv-k túlnyomó többsége forint számlán tartja likvid eszközeit, de a deviza számla és a házipénztár is minden ötödik vállalkozásra jellemző. A cégek pénzkészletei és likvid eszközeinek szintje döntően nem változott az elmúlt fél évben – derül ki a K&H kkv bizalmi index felmérés legutóbbi adataiból.
Stabilan növekvő árbevétel jellemzi a mezőgazdaságban tevékenykedő társas vállalkozásokat, ami prosperáló szektor is lehetne, ha nem függne olyan külső tényezőktől, mint az időjárás. A bevételi adatok mellett a cégek száma is növekszik a szektorban, bár az elmúlt egy évben már kisebb mértékben nőtt a vállalkozások száma, mint korábban, .
A nemfizető vevő kellemetlen partner, a társaságiadó-alap csökkentésével azonban enyhíthetik veszteségüket a vállalkozások. Az egy éven (365 napon) túl lejárt követelés értékének 20 százalékával, de legfeljebb a követelésre elszámolt (és egyéb csökkentő tételként még figyelembe nem vett) értékvesztés összegével csökkenthetik a vállalkozások adóalapjukat. Az Adózóna cikkéből kiderül, hogyen lehet ezt nyélbe ütni.
A fizetési határidők rövidültek, a fizetési késedelmek csökkentek az idei harmadik negyedévben - közölte felmérése alapján a Bisnode döntéstámogató üzleti információszolgáltató szerdán.
Szigorítja a fizetési határidőket és a késve fizetés esetén alkalmazható szankciókat a Polgári Törvénykönyv 2013. július 1-el hatályos pénzfizetésre vonatkozó szabályozása. Vajon az új szabályozás képes-e csökkenteni a jelenleg jellemző magas fizetési határidőket és késéseket, valamint a körbetartozásokat? Idén a magyar cégekre jellemző átlagos fizetési határidő Magyarországon 28 nap, a késedelem pedig 24 nap. A számlák ötödét eddig 30 napnál nagyobb határidőre fizették.