Korábban kiadatlan és kiadhatatlan történetek jelentek meg a magyar filmvilágról
Szekfű András Így filmeztünk 2 című interjúkötete mélyre ás a hazai filmtörténetben.
Szekfű András Így filmeztünk 2 című interjúkötete mélyre ás a hazai filmtörténetben.
Talán egyetlen filmes műfaj sem volt olyan töretlenül népszerű az elmúlt száz évben, mint a horror. A némafilmek kora óta taszítja és vonzza egyszerre az embert a borzongás. A hvg.hu-n most induló 10 részes videoesszé-sorozatban öt perces gyorstalpalókat kapunk a meghatározó filmes műfajokból. Elsőként a horror van nálunk véres terítéken. Felszolgálja a videók, és az azok alapjául szolgáló könyv egyik ötletgazdája: Lichter Péter filmesztéta, filmrendező.
Okostelefonunk, legyen mégoly okos is, mégiscsak telefon marad. A telefonálás népszerűsége pedig csaknem töretlen – így nem véletlen, hogy (szigorúan szubjektív és szpojlerektől sem mentes) listánkban csupa filmtörténeti jelentőségű telefonbeszélgetés szerepel, sorsfordító csetelések helyett.
Az alábbi videó bizonyítja, hogy a Simpson család alkotói egy csomó klasszikus filmjelenetet feldolgoztak Kubricktól Hitchcockon át Coppoláig és Spielbergig.
A sztárséf patkány mellett feltűnik Goldie Hawn kétségbeesett tekintete és Robin Williams lángoló műmellei.
"- A világegyetem tágul. És ha tágul, egy nap szét fog esni és akkor vége mindennek. - Mit érdekel mit csinál a világegyetem! Te Brooklynban vagy! Brooklyn nem tágul." Woody Allen mindig is, még külföldön forgatott filmjeiben is megmaradt annak a neurotikus, csetlő-botló brooklyni figurának, aki a világ abszurditását és saját rigolyáinkat is képes szórakoztatóvá varászolni. A hatvanas években induló pályafutása alatt hihetetlen ütemben, szinte terápiás jelleggel készítette filmjeit, és még idősebb korára is jutott egy-két mestermű. Fotógalériánkkal feleleventíheti egy gazdag pályafutás főbb állomásait.
Pier Paolo filmművész parádés animációs rövidfilmben foglalta össze a mozitörténelem legnagyobb klasszikusait, mindössze 60 másodperc alatt.
Az Országos Széchényi Könyvtárhoz tartozó Magyar Filmtörténeti Fotógyűjtemény gazdag anyagából született a Filmgyári capriccio című nagy ívű kiállítás, mely több mint 400 standfotó reprezentatív bemutatásával tiszteleg a magyar filmes világ nagyjai előtt. A 2013. február 20. és április 30. között látogatható fotókiállítás a nagy magyar játékfilmek rendezőit, operatőreit mutatja be munka közben ellesett pillanatokkal, az elmélyült koncentráció és az alkotás folyamatának különleges élményével megajándékozva a kiállítás látogatóit. A leghíresebb magyar filmek nagyjelenetei is felvillannak egy-egy képkocka erejéig, többek között a Macskajáték, a Mephisto, A tanú és a Szerelem című filmek emlékezetes jeleneteibe, kulisszatitkaiba is bepillantást nyerhetünk.
Bődülni már rengetegszer láthattuk, de vajon hogyan készült a világ egyik legelismertebb logója, a Metro-Goldwyn-Mayer legendás oroszlánintrója? És mi igaz a forgatást körbelengő legendákról?