Olyan mélységbe szédült a forint, ahol két éve nem járt
Délelőtt kissé magához tért a magyar fizetőeszköz, de így is 411 fölött van az euró.
Délelőtt kissé magához tért a magyar fizetőeszköz, de így is 411 fölött van az euró.
Továbbra is kétéves mélypontja környékén hervadozik a forint a bankközi devizapiacon, a dollárral szemben különösen rossz a helyzet.
Két nap erősödés után visszatért a korábbi napok trendje.
Utoljára 2022 decemberében került egy euró 410 forintba, most megint belátható közelségbe került ez a szint.
A kormány hamarosan benyújtja a jövő évi költségvetést, amitől jelentős gazdasági élénkülést vár, és amit a kritikusai már most sok kétellyel kezelnek. Az Országgyűlés költségvetési bizottságának az MSZP-által delegált elnökét, Vajda Zoltánt faggattuk, de nemcsak a büdzséről, hanem a politikai helyzetről is.
A reggeli erősödés gyengülésbe csapott át, 403-as árfolyamon hullámvasutazik a forint.
A forint az uniós csatlakozásunk óta eltelt húsz évben fokozatosan leértékelődik, de nem csupán az euróhoz és a dollárhoz képest, hanem a térség devizáihoz képest is. A cseh korona példáján azonban látható, hogy korántsem kellene így lennie: a korona folyamatosan erősödni tud az euróhoz, pláne a forinthoz képest. Mi az oka a gyengébb teljesítménynek, a folyamatos lecsúszásnak?
Az elrontott (gazdaság)politikának köszönhetően ma két éve az ország árfolyamválság küszöbén állt, a forint október 13-án ért el eddigi mélypontját. A jegybank egy drasztikus, 5 százalékos kamatemeléssel rántotta vissza a szakadék széléről. A monetáris politika egy évig volt válságüzemmódban, de sikerült elérni a pénzpiaci stabilitást. Majd újabb egy évig – mostanáig – tartott az alapkamat lefaragása és az árstabilitás körülbelüli elérése.
Bár Virág Barnabás és Varga Mihály szavai nyomán forint kissé erősödött az euróval szemben, az árfolyam egyelőre nem képes érdemben távolodni lefelé a 400-as szinttől.
A többi régiós devizának is egész jó napja volt, de a forint teljesített a legjobban.