1,1 milliárd forintba kerül az egy év után beomló, 700 millió EU-s pénzből épült kerékpárút felújítása
Erre viszont már nincs uniós forrás, így az állam kénytelen fizetni.
Erre viszont már nincs uniós forrás, így az állam kénytelen fizetni.
A források lehívását Brüsszel egyebek között a lengyelországi igazságügyi rendszer függetlenségéhez kötötte, ezt a jelek szerint sikerült helyreállítani.
Megalapozott a döntés, hogy Magyarország megkapta a befagyasztott EU-s pénzek egy részét, vagy Ursula von der Leyenék kínos módon megalkudtak, teszi fel a kérdést a lap szerzője.
Hogy a Bizottság térdre rogy Orbán Viktor előtt és a beleegyezését 10 milliárdért veszi meg, az elhibázott lépés, három okból, írja a svájci lap szerzője, aki hozzáteszi, a most történtek rámutatnak az EU strukturális problémáira is.
Több lap, így a Guardian és a New York Times is az Európai Unió belső konfliktusairól ír, utóbbi elemzője például elhatalmasodó pánikot emleget. Az apropó többek közt az Orbán Viktor és az unió közti politikai ellentét Ukrajna ügyében, aminek a kimenetele, ahogy arról többen is írnak, még mindig bizonytalan. A nemzetközi sajtóban természetesen szó esik a Magyarország számára megítélt EU-s pénzről is – van olyan EU-s politikus is, aki szerint az unió feláldozta a magyar demokráciát, a Süddeutsche Zeitung pedig azt elemzi, mi lehet az ára az Orbán-EU egyezségnek. Ukrajna számára csak rossz opciók vannak a háborúban, írja a Der Standard. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A legnagyobb európai lapok a magyar EU-s pénzek sorsát taglalják. Szó esik arról is, hogy mekkora politikai kudarcot jelentene Ursula von der Leyennek, ha ezt a bizonyos 10 milliárd eurót valóban felszabadítanák. Több nagy európai országban is kétséges Ukrajna EU-s tagfelvételének támogatottsága, írja a Times. Ugyancsak Ukrajna felvételének lehetséges hatásáról ír a Guardian cikke is. Az osztrák Der Standard a szuverenitásvédelmi törvényről szól. A Wall Street Journal szerzője az izraeli helyzetről számol be. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Továbbra is fókuszban az Orbán-kormány és az EU konfliktusa Ukrajna pénzügyi támogatása és az ország tagfelvételi folyamatának megkezdése ügyében. A Guardian szerint az Unió különböző B verziókat fontolgat a magyar kormány megkerülésére. A Der Standard szerint az orbáni zsarolásban nincs semmi új, azonban a mostani helyzet mégis szintlépés. A Politico azt írja, a kialakult helyzet Ursula von der Leyen számára a 22-es csapdája. A Financial Times a Tusk-kormány előtt álló "herkulesi teendőkről", a Washington Post és a Guardian az ukrajnai helyzetről ír. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Az e heti uniós állam- és kormányfői találkozó nem csak Ukrajna számára lehet létfontosságú, de hatással lehet az egész 1945 utáni nemzetközi rendre, erről is ír a Daily Telegraph. A Times a háború miatti nyugati csömört emlegeti. A Johns Hopkins Egyetem egyik neves politológiaprofesszora szerint nem helyes a Nyugat Ukrajna-politikája. A Brexitről von mérleget a Die Welt. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Egyebek közt a Politico, a Guardian, és a Die Presse is az ukrán EU-csatlakozási terv és Ukrajna támogatása körül kialakult uniós konfliktusokat tárgyalja, benne Orbán Viktor és magyar EU-s pénzek szerepét. Az osztrák lap szerint az Uniónak van B terve, ha a magyar miniszterelnök keresztbe fekszik a terveknek. A Süddeutsche Zeitung Budapestről tudósít a nemzeti konzultációról. Két háborút is vív Benjamin Netanjahu, állapítja meg a Washington Post, kérdés, képes-e ezeket megnyerni. Paul Lendvai Sebastian Kurz, a Washington Post Donald Trump visszatérésének esélyeit latolgatja. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Ellentmondásos állítások olvashatóak arról, megnyitják-e az uniós alapokat Magyarország számára. Jaroslaw Kaczynski kénytelen újratanulni a demokráciát. Új szakaszába lépett a szélsőjobb Európában. Netanjahu elakadt a gázai konfliktusban. Mi volna a dolga az USA-nak az izraeli válság jelenlegi szakaszában? Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Orbán Viktor a legeslegutolsó pillanatig pókerezik Ukrajna támogatása ügyében, és lehet, hogy bejön neki – írja az osztrák lap szerzője.
Hollandia alábecsülte a szélsőjobbot, írja Cas Mudde a Guardianben. A Fidesz káderképzőjéről, az MCC-ről ír a Bloomberg. A Washington Post és a Frankfurter Allgemeine Zeitung a szuverenitásvédelmi törvényről tudósít. Egyebek közt az Euronews, a Die Presse és a Politico is az uniós pénzek körüli EU–Magyarország-konfliktusról ír. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.