A harag rossz tanácsadó? Nem feltétlenül
Pedig nekünk azt mondták, hogy számoljunk háromig, mielőtt cselekszünk.
Pedig nekünk azt mondták, hogy számoljunk háromig, mielőtt cselekszünk.
Sokszor emlegetett mondás, hogy a harag rossz tanácsadó, ám amerikai kutatók most arra jutottak, hogy ez nem igaz, sőt. Vagy legalábbis vannak olyan helyzetek, amikor a harag igenis jól jöhet.
A kutyások gyakran érvelnek azzal a macskatartóknak, hogy azért választják társként inkább az ember legjobb barátját, mert a kutyák sokkal több érzelem kifejezésére képesek. Mostantól a macskásoknak van mivel visszavágniuk.
Európa-szerte mind több helyen nyílnak düh levezetésére szolgáló „rombolószobák”, és már Magyarországon is kipróbálhatjuk, milyen az, ha vascsövet veszünk a kezünkbe, és tárgyakat zúzunk szét teljesen legálisan. De vajon ez a megfelelő módja a feszültség kiadásának?
A sofőr azt nehezményezte, hogy a kerékpáros csapat nem egymás mögött tekert a keskeny úton.
A boldog gyerekkort meglehetősen sok tévhit övezi. Azt gondoljuk, nem férnek bele a negatív érzések, a szomorúság, a harag, nem férnek bele a könnyek. Ezzel azonban csak az elfojtást tanítjuk meg a gyermekünknek.
Akár alvásproblémák is állhatnak annak hátterében, ha nehezen kontrollálja valaki a dühét – erősítették meg tudományosan a régóta élő feltételezést amerikai kutatók.
A megoldás a személyiségünktől is függ.
Legalábbis egy sor afrikai országot találunk a legtöbbet panaszkodók, és egy sor latin-amerikait a legvidámabbak között az úgynevezett Gallup-felmérés szerint. Az is tanulságos, hogy 2006 óta, amióta a kutatást csinálják, a tavalyi évben mérték a legpesszimistább világlátást, az az előttit pedig tavalyelőtt.
A harag az a méreg, amit te iszol meg, és azt reméled, hogy a másik fog meghalni tőle. Érzelmeink gyakran elragadnak bennünket, pedig a legtöbb helyzetben jó lenne inkább hideg fejjel döntéseket hoznunk – a munkahelyi konfliktusok kiemelt helyen szerepelnek ezen a listán.
A dühnek transzformáló hatása van, forradalmakat indít el, nagy változásokhoz adja meg a szükséges lendületet, energiát. És szinte mindig egy asztalra csapó, szavát felemelő, fegyvert rántó férfit képzelünk el. Az ő dühük jogos. A női felháborodást azonban nehezen tűri a társadalom, irracionálisnak állítják be. Ezzel mindannyian elbukjuk a változáshoz szükséges energia felét. Ha van tehát bizalomra okot adó hozadéka ennek az évnek, akkor az a női düh megjelenése. A rabszolgatörvény ellen, az abortusztörvény ellen, a megaláztatás ellen.
A dühös hangokat gyorsabban felismeri az agy, mint a vidám vagy semleges intonációt, és hosszabb ideig figyeli. Egy új kutatás szerint a dühös hangok riadókészültségbe helyezik az agyat