Katar nem szállít gázt Európába, ha az unió megbírságolja
Az EU vonatkozó irányelve alapján egy vállalat éves globális bevételének 5 százalékáig terjedő bírság szabható ki, ha az adott cég nem kezeli a káros emberi jogi vagy környezeti hatásokat.
Az EU vonatkozó irányelve alapján egy vállalat éves globális bevételének 5 százalékáig terjedő bírság szabható ki, ha az adott cég nem kezeli a káros emberi jogi vagy környezeti hatásokat.
A gazdasági érdekek felülírják a politikát?
Csont nélkül lehozta Európa az idei telet is: Oroszország már csak kisebbségi gázellátó a kontinensen, az új partnerek nem szórakoznak, hanem szállítanak, így a tárolók normális áron teltek csurig. A nagyon enyhe tél miatt pedig igazán fűteni se kellett, ezért a készletek különösebben ki se fogytak. A cseppfolyós gáz lett a megmentő, kialakulni látszik egy új függési rendszer, és mivel az USA épp behúzta az LNG-kéziféket, esélyes, hogy Moszkva után Doha lesz a hűbérúr.
90 százalék: ennyivel a fűtési szezon kezdete előtt még sohasem sikerült ilyen biztonságos helyzetet elérni az Európai Unióban, ami Putyin zsarolási lehetőségeit jelentősen korlátozza. Más kérdés, hogy a cseppfolyósított földgáz drágább, mint a vezetékes orosz.
A 2021 januárjában üzembe állított krki terminál elsődleges feladata a tankerhajókkal szállított cseppfolyósított földgáz fogadása, tárolása és az újragázosítást követően, szállítóvezetéken a kontinens belsejébe, így Magyarország irányába is történő továbbítása.
A környezetvédelem várhat, ha az ellátásbiztonságról van szó.
Az unió támogatását kéri a szlovén és a magyar kormány.
A kormány bejelentése arról, hogy kőolajat és folyékony gázt vásárolnának Nigériából, éppen olyan, mint a közös, magyar-iráni nukleáris miniatomreaktor-építési projekt: jól hangzik, csak a megvalósíthatóság tele van bökkenőkkel.
Amerika akkor sem tudna minket kiszorítani Európából, ha ingyen adná a gázt az uniós piacon – ennek a véleményének adott hangot Vlagyimir Csizov, aki hazája EU-s képviseletét irányítja Brüsszelben.
Cseppfolyós földgázt tankolhatnak a Dunán közlekedő hajók 2019 végétől Csepelen – közölte a Magyar Gázüzemű Közlekedés Klaszter Egyesület.
Az EU is hozzájárul anyagilag ahhoz, Horvátországban cseppfolyósgáz-terminál épüljön. Ha ezután megindulna az észak-dél irányú európai gázszállítás, azzal a kontinens országai kevésbé szorulnának rá az orosz gázra.
A múlt hónapban Spanyolország vált Európa legnagyobb cseppfolyósítottföldgáz-exportőrévé. Mindezt úgy hozták össze a spanyolok, hogy soha nem is állítottak elő cseppfolyósított földgázt. A hatalmas export oka így másban keresendő.