Megszűnt a bölcsődei támogatás
Idén nem hosszabbította meg az Államkincstár a határidőket, nem lehet többé igénybe venni azt a támogatást, amelyet a családok akkor kaphattak, ha férőhelyhiány miatt magánbölcsődébe kényszerültek adni a gyermeket.
Idén nem hosszabbította meg az Államkincstár a határidőket, nem lehet többé igénybe venni azt a támogatást, amelyet a családok akkor kaphattak, ha férőhelyhiány miatt magánbölcsődébe kényszerültek adni a gyermeket.
A támogatást a nem önkormányzati bölcsődékbe járó gyerekek után lehet kérni.
Több ezer új férőhely ellenére a magyar gyerekeknek még mindig csak a 17 százaléka jut bölcsődei ellátáshoz. A területi egyenlőtlenségek is önmagukért beszélnek: 3200 településből csak 600-ban van bölcsőde. A Budapesten élőknek kis túlzással már a várandósság alatt el kell kezdeni nézelődni, különben a következő három évben nem lesz esélyük visszatérni a munkahelyükre.
Főleg Pest megyében nagy a gond a bölcsődei férőhelyekkel.
A mindig is népszerű III. kerületben a csok bevezetése után gombamód nőnek a házak; idén csak augusztusig több mint 300 lakásegység épült főleg lakóparkokban és ikerházas fejlesztésekben. Utóbbit a szakma átkozza, az odaköltöző családok életét pedig közlekedési nehézségek és az intézményi férőhelyek hiánya nehezítheti.
Három éve 12 ezer új bölcsődei férőhelyet ígértek, ebből szinte semmi nem lett. Egy új törvénymódosításban most két évvel későbbre tolták a bölcsődék létesítésének határidejét.
A kormányszóvivő szerint a szerdán bejelentett tíz plusz tízmillió forintos támogatást azok a családok is igénybe vehetik, amelyekben a már meglévő két gyermek mellé vállalnák a harmadikat. A csokon kívül a gyed extra is változik.
A KSH kiadványa szerint közel kétezer gyerekeket utasítottak el férőhelyhiányra hivatkozva a bölcsődék, az eléutasított gyerekek többsége a fővárosban él. Aza datoktból az is kiderül, hogy hat település törvénysértő módon nem tart fenn bölcsődét, pedig a jogszabályok erre köteleznék őket. Az EMMI legújabb törvénytervezete szerint 2017-től megszűnnének a családi napközik, egyúttal több száz önkormányzatot köteleznének bölcsőde fenntartására.
Évek óta megoldatlan a bölcsődéskorú gyerekek napközbeni ellátása, ezért rengeteg anya kénytelen otthon maradni gyerekével. Vidéken különösen súlyos a férőhelyhiány, de még a főváros egyes kerületeiben is hónapokig kell várni az üresedésre. Érdemben a Fidesz-kormány sem növelte a férőhelyek számát, miközben a családi adókedvezmény és az otthonteremtési támogatások sikerét harsogta a kormánypropaganda. Pedig ha a kormány komolyan veszik a születésszám növelését, akkor a bölcsődei férőhelyek növelésére égető szükség lenne.
Az elmúlt három évben 3000 új bölcsődei hely létesült, a Fidesz a következő egy évben még ugyanennyit teremtene - közölte Selmeczi Gabriella.
Egyszerre két reformintézkedés lépett életbe a családtámogatás területén Németországban, ahol csütörtöktől alanyi jogon jár a bölcsődei férőhely, és külön támogatást kaphat, aki nem állami keretek között oldja meg 3 évesnél fiatalabb gyermeke napközbeni ellátását.
Egy régi épület felújításával új, 49 kisgyermeket befogadó bölcsődét alakítanak ki a dunakeszi Kincsem utcában, így ősztől 25 százalékkal nő a bölcsődei férőhelyek száma a városban – tájékoztatta a helyi önkormányzat pénteken az MTI–t.