Szeptember elsejétől egy új rendszerrel úgy fizethetünk a mobilunkkal, mintha kártyát használnánk. A Magyar Nemzeti Bank bemutatta a qvik fizetési megoldást.
Manapság már bizonyosan állíthatjuk: ha választanunk kell a bankkártyás és digitális, vagy készpénzes fizetés között, akkor már rendszerint az előbbieket választjuk. Ugyanakkor a digitalizációval érkező új kihívásokkal, az online és offline biztonsággal, az esetleges visszaélésekre való felkészüléssel egyaránt kell foglalkozni a kártyakibocsátóknak és a kártyabirtokosoknak is. Jellemző tendenciákról, pénzügyi biztonságról, különböző fejlesztésekről Sármay Bencével, a Visa Magyarországért felelős területi vezetőjével beszélgettünk.
Közeledik az év vége, és vele az ünnepi időszak is: a plázákat járva egyre többször haladunk el a karácsonyi fényekben úszó kirakatok előtt. Az ajándékok beszerzése évről évre stresszel jár, így egyre többen cserélik a sorban állást, a cipekedést és a tömeget a kényelmes online vásárlásra. Noha a webshopok használata gyors és praktikus, szorongásra még így is lehet ok: a kártyás, digitális fizetés sokakat még ma is aggodalommal tölthet el. Elég azonban néhány alapszabállyal tisztában lennünk, hogy eloszlassuk a rossz érzéseket. Lássuk, melyek ezek!
Külföldi utazás előtt vagy közben így vagy úgy, de pénzt kell váltanunk. Ahhoz, hogy ezt a számunkra legelőnyösebb módon tehessük, jó, ha tisztában vagyunk néhány fontos dologgal.
Amikor Szijjártó Péter cipőt vásárolt, még úgy tűnt, csak egyéni ízlését tükrözi, hogy inkább bankjegyeket vesz elő a zsebéből, mint bankkártyát. Azóta azonban több fideszes is felszállt erre a vonatra, Lázár legutóbb szó szerint, Szeged és Szabadka között. Az ügyet az osztrák szélsőjobb indította be, majd rácsatlakozott a mérsékelt is, és úgy tűnik, itthon is hasonló a forgatókönyv.
A díjemelések a lap szerint az amerikai piacot érintik, Európában egyelőre nem terveznek változtatásokat – írták. A Mastercard lapunknak cáfolta az értesülést.
A bankkártyák és az online banki szolgáltatások segítségével sokoldalúbban, kényelmesebben és biztonságosabban használhatjuk a pénzünket, akár a digitális, akár a való világban.
A magyarok harmada készül idén külföldre, legtöbbjük a bankkártyáját is viszi magával, sokan okoseszközzel is szívesen fizetnek. A külföldi terep azonban ebből a szempontból is eltérő lehet.
Könnyű hibázni, ha külföldre megyünk nyaralni, ez pedig az idegeskedés mellett sok pénzbe is kerülhet. Hogy mindezt el tudja kerülni, érdemes meghallgatni a hvg.hu és a Bankmonitor közös podcastját. Hol elég csak a bankkártya, hova vigyünk mindenképpen készpénzt, megoldás-e a Revolut? És azt tudta, hogy néha jóval később könyvelik el a bankok a kártyás vásárlást, ami a forint árfolyamának ingadozása miatt akár pluszköltséget is jelenthet?
Míg pár évtizeddel ezelőtt szinte csak a rocksztároknak és a legfontosabbaknak járt a különleges bánásmód, addig ma már szinte természetes, hogy bármilyen eseményre menjünk, vagy reptéren várakozzunk, legyen egy VIP-részleg. De tényleg olyan extrákkal jár a VIP, ha utazunk, koncertre megyünk, esetleg az Aquaworld felé vesszük az irányt?