Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#apaszerep

Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia

A macsón és a lúzeren túl – Milyenek a mai magyar férfiak?

Egy átlag magyar férfi nyitott a modern férfiszerepekre, de kevés támogatást kap – állítja Léder László pszichológus, az Apa Akadémia alapítója. Szerinte korunk férfiai nincsenek könnyű helyzetben, mert miközben szeretnék maguk mögött hagyni a múlt századi férfiszerepeket, a mélyről gyökeredző sztereotípiák hátráltatják őket. Interjú a november 19-i nemzetközi férfinap alkalmából.

hvg360 Dobos Emese

A modern nemi szerep a menő: aki jó apa, tovább él

Férfi. Apa. Kenyérkereső. Családcentrikus férfi. Törődő apa. Számtalan tényező befolyásolja, milyen apává válik egy férfi, annak fényében, milyen hatást gyakorol rá a családja, a munkahelye, a társadalom, a családpolitika vagy éppen a populáris kultúra. Na de miről is beszélünk, amikor családcentrikus férfiakról van szó? Más fénybe helyezi ezt számunkra egy szociológus, egy kultúrakutató és egy HR-szakértő.

Kult Hercsel Adél

„Egy kisgyereknél a jövő nem létezik”

Nincs olyan kutatás, ami megmutatná, hogy ki lett sikeresebb felnőtt: az, akit két és fél hónaposan, vagy az, akit két és fél évesen adtak bölcsődébe – emlékeztet Szél Dávid pszichológus, aki Apapara címmel tette közzé saját apai tapasztalatait. Szerinte például egy emancipált férfi nemcsak besegít a pelenkázásba, hanem pelenkáz is. Interjú.

Plázs Lukács Andrea

Így élhetnének tovább a férfiak

Az apák szerepvállalása a családban nem csupán magánéleti, hanem munkaügyi, sőt szociológiai kérdés. Az biztos, hogy tovább élnek azok a férfiak, akik több időt töltenek a gyerekeikkel. Magyarországon egyelőre az a tapasztalat, hogy ha egy férfi aktívabban szeretne foglalkozni a kicsikkel a születésük után, az a a karrierje rovására megy. Takács Judit szociológus szerint ez változhat, ha családpolitikai ösztönzőkkel, államilag is motiválják az apákat az otthonmaradásra. De hogy ezt a főnökök benyelik-e? A hvg.hu gyakorló apákat és cégvezetőket is megkérdezett.