Jelentősen növelte a kormány a gazdaság adóterhelését
Megváltozott a korábbi kedvező környezet.
Megváltozott a korábbi kedvező környezet.
Évek óta trendszerűen csökken az adónemek száma. A magánszemélyek számára az adózás sokkal egyszerűbbé is vált, ugyanez nem feltétlenül igaz a vállalkozásokra, különösen a nagyokon jelentős adminisztrációs teher van. A jövedelmeket terhelő adók csökkentek, ám a fogyasztást és a forgalmat terhelők nőttek, nem beszélve a sok szektoriális különadóról. Az adórendszer kiszámíthatatlan, gyakran változik, ráadásul a Fidesz például a családtámogatásokat is ebben kezeli, ami nem szerencsés.
Ha megfelelően tesszük fel a kérdést, akkor azt a választ kapjuk, hogy a Fidesz cirka 5 és fél év alatt nagyjából megfelezte a munka terheit. Csak a munkavállalók ezt nem így érzik.
Csak egy ország van az EU-ban, ahol 2018-ban nagyobbat csökkent a gazdaság adóterhelése, mint Magyarországon. Ennek ellenére a magyar állam régiós versenytársaihoz képest még mindig sokat vesz ki a gazdaságból.
Bár Magyarország 2018-ban ezüstérmes lett az EU-ban a GDP-arányos adóterhelés csökkentésében, ám a régiós versenytársak még mindig kevesebb adót szednek be. Hiába tartja magát az „adócsökkentés kormányának” a Fidesz, mégis 7,5 százalékkal több pénzt tudott beszedni – köszönhetően a gazdaság tempós növekedésének és fehérítésnek.
Az adótanácsadók szerint az agyonadóztatott magyarországi bérek mellett ugyanakkor még egy ilyen kicsi tehercsökkentésnek is örülni kell.
Sőt, jövőre is 197 napig az állam napszámosa lesz. Egy friss felmérés ugyanis nem csak azt mutatja meg, Európa melyik országában kell a legtöbb adót fizetni, de azt is, hogy ez hány napi munkát jelent. A magyarok csak néhány napja kezdtek el nettó értelemben keresni, az év nagyobbik felét csak az adók és járulékok miatt gürcölték végig.
A most megismert új adózási törvények több cafeteriajuttatást, így az egészségpénztári juttatást, ezáltal az egészségpénztári tagokat és rajtuk keresztül a teljes egészségügyi rendszert is rendkívül súlyosan érintik a Prémium Egészségpénztár szerint.
A magyar állam adóbevételei 2011-ben a bruttó hazai termék (GDP) 37 százalékát tették ki, ezzel Magyarország a tizenkettedik az uniós tagállamok sorában az adóterhelés mértékét tekintve.
A térség egyik legmagasabb adóterhelése, közel 17 százalékos elvonás rakódik a Magyarországon működő társaságok nyereségére a Világbank elemzése szerint - írja a Világgazdaság.