Egy friss jegybanki rendelet alapján július elsejétől szigorodnak a hitelekre vonatkozó hitelfedezeti és jövedelemterhelési szabályok. Kiket és hogyan érint a változás?
Átszabja a kormány a jegybanktörvényt. A jogszabálytervezet szerint újabb adósságféket vezethet be a magánszemélyek hiteleire az MNB elnöke, akinek a fizetését az Állami Számvevőszék elnökének béréhez kötik. Ezután a jegybanknak a nyeresége 50 százalékát kötelezően be kell fizetnie a költségvetésnek, ha viszont a büdzsének kell állnia az MNB veszteségét, azt öt év alatt, egyenlő részletekben teheti meg - foglalja össze a tervezett változásokat a Bank360.hu.
Sokan adnak ki Magyarországon ingatlant, ami Budapesten és a nagyvárosokban komoly, akár havi több százezer forintos bevételt is jelenthet a tulajdonosoknak. Ez a jövedelem jól jöhet hitelfelvételnél, hiszen a bank akkor ad csak kölcsönt, ha tudunk elegendő jövedelmet igazolni. Igen ám, de a jelenlegi bizonytalan helyzetben a bankok óvatosabbak lettek, így sokuk egyáltalán nem fogadja el jövedelemként az ingatlan kiadásból származó bevételt, de ahol elfogadják, ott is vannak korlátozások. Megnéztük a lehetőségeket.
Az októberi tapasztalatok alapján nem csökkent a kereslet sem a lakáspiacon, sem a hozzá kapcsolódó jelzáloghitel-piacon. Az összezavarodott, segítséget kérő ügyfelekkel a pénzügyi közvetítők biztosan jól járnak majd.
Májustól könnyebbé válik hitelhez jutni, mert az adós szempontjából kedvezőbb arányban veszik figyelembe a legalább ötéves kamatperiódusú jelzáloghitelek törlesztőrészleteit, és emelkedik az a hitelösszeg, ami alatt nem szükséges a rendeletet alkalmazni.
A szlovén parlament pénteken beépítette az alkotmányba az úgynevezett adósságféket, az államháztartásnak a jövőben évről évre az adósságállomány növekedése nélkül egyensúlyban kell lennie, vagy aktívumot kell felmutatnia. A parlament 78:8 arányban hagyta jóvá az alkotmánymódosítást. A költségvetési szabályt 2015-től kell alkalmazni, a végrehajtás módját külön törvényben szabályozzák.
Gyakorlatilag érvénytelenítené a kormány az Alaptörvénynek azt az előírását, mely szerint nem vehető fel olyan kölcsön, ami növelné az államadósságot. Az új szabály szerint előre nem látható ok miatt mégis nőhetne az adósság.