Elérkezett kulturális podcastsorozatunk első évadjának vége, amelyben összefoglaltuk, milyen állapotban van a független művészet 2023-ban Magyarországon. A záróepizódban az irodalomé volt a főszerep Tompa Andreával és Erdős Virággal.
Ha zajlik a kultúrharc, hogyan lehet a könnyűzene pont most a legdemokratikusabb? Kulturális podcastunkban Lovasi András és Babaitisz Jorgos, aka. Lil Frakk volt a vendégünk, akikkel megvizsgáltuk a zeneipar átalakulását és közélettel kapcsolatos viszonyát.
Cancel culture-e az, ha tudatosítjuk, mi a háttere egy-egy műalkotásnak? Mennyire képzi le a társadalmat a művészet, ami körülveszi? Mi a humor szerepe a (mai) képzőművészetben? Ezekről is beszélgettünk kulturális podcastsorozatunk képzőművészeti adásában.
Kulturális podcastunkban színház, film és színészet után három színioktatóval jártunk utána, milyen állapotban van a független szakma utánpótlása. Megkeresésünkre Vidnyánszky Attila nem válaszolt, az SZFE új rektora, Sepsi Enikő pedig "nem akarta felhánytorgatni a múltat".
Milyen érzések kavarognak ma egy sikeres filmesben, akinek a sikere mögött nem áll ott az állam? Hogyan lehet a legpénzigényesebb művészet a leginkább magára hagyva, és hogyan lovagolhat mégis hullámokat? Hogyan lehet inspirálódni és hogyan szólhat a film újra a filmről? Ezekről kérdezte Kovács Bálint Reisz Gábor és Hajdu Szabolcs filmrendezőt a Magyarázat mindenre megjelenése napján.
Van-e jövője a színháznak, ha a tévé a sokszorosát fizeti a színészeknek? Milyen lehetőségeket nyit meg egy nagy nemzetközi díj? Mihez ad kulcsot a függetlenség a magyar nyelvtől vagy egy társulattól? Kell-e felelősséget vállalni a közéletben? Ezekről beszéltünk az ország legismertebb színészházaspárjával a magyarországi szabad kulturális életet vizsgáló műsorunk második részében.
Az elmúlt években a kultúra legtöbbször politikai kontextusban jelent meg a hírekben. De ahogy egyre inkább a közéleti kérdések kerülnek a színpadra, annál kevesebb szó esik arról, mi történik a közönséget a művészektől elválasztó vasfüggöny mögött. A HVG új podcastjában pont ide utazunk: a Vasfüggönyben országszerte ismert alkotópárosokkal beszélgetünk minden második héten, kezdve színészektől, színházi rendezőktől és filmkészítőktől, zenészeken, írókon és képzőművészeken át egészen a művészetoktatókig, hogy megtudjuk, mit jelent a szabad és független művészet a mai Magyarországon. Az első részben Alföldi Róbert színész-rendező és Zsedényi Balázs, az Átrium egyik vezetője mesélt a független színházról.
Új évadunkban kulturális, életmód, közéleti, üzleti, fenntarthatósági és long read podcastokkal készültünk: bemutatkozik a Vasfüggöny és a Kösz, jól, visszatér a Fülke, a Mérlegen, a zCast és az Elvitelre.
Hallgasson minket akár YouTube-on is, vagy kövesse a műsorok csatornáit külön-külön! - összeszedtünk minden infót és linket egy helyen.