A NATO-ban felvonták a svéd lobogót
Kétszáz évnyi semlegesség után Svédország csatlakozott a NATO-hoz. A svéd zászlót hétfőn délben vonták fel a katonai szövetség európai főhadiszállásán, Brüsszelben. Svédország a NATO 32. tagja.
Kétszáz évnyi semlegesség után Svédország csatlakozott a NATO-hoz. A svéd zászlót hétfőn délben vonták fel a katonai szövetség európai főhadiszállásán, Brüsszelben. Svédország a NATO 32. tagja.
A honvédelmi miniszter két éve még egy olyan prezentációt mutogatott be, amelyben a négy új vadászgép beszerzési dátumának 2024-et tüntették fel.
Ulf Kristersson és Orbán Viktor egyetértett abban, hogy amiben egyetértenek, ott szorosabb együttműködés szükséges a két ország között. Annyi biztos, hogy Magyarország új Gripeneket vesz, hiszen Orbán megfogalmazása szerint a légvédelmi program indulásakor "csórók voltunk" és ezt nem tudta megtenni az ország.
Legalább három olyan okot találni, ami miatt Orbán Viktornak érdekében állhatott az a több mint két éven át tartó huzavona, amely során Törökország mellett Magyarország lett Svédország NATO-csatlakozásának kerékkötője. A biztonságpolitikánál fontosabbá vált az a belpolitikai haszon, amire a magyar vezetés felfűzhette az „ellenállást” – ez a Fidesz szuverenitásvédelmi kampányához is passzolt, miközben Moszkvának is kedvezett.
Ulf Kristersson és Orbán Viktor védelmi és biztonságpolitikai együttműködésről is tárgyal majd.
Nagyon úgy tűnik, hogy a magyar kormány a saját sikerének próbálja beállítani azt, hogy az amúgy is tervbe vett Gripen-megállapodásért cserébe megszavazhatják a svéd NATO-csatlakozást.
A köztársasági elnök szerint Ulf Kristersson a látogatással kifejezhetné, hogy a svédeknek „mennyire fontos a magyar képviselők meggyőzése”.
Reagált a magyar külügyminiszter arra, hogy Ulf Kristersson Brüsszelben közölte Orbán Viktorral: akkor jön el Budapestre, ha Magyarország már ratifikálta a svéd NATO-csatlakozás.
Ulf Kristersson csak azt követően jönne Budapestre, hogy az Országgyűlés ratifikálta Svédország NATO-csatlakozását. A Fidesz viszont megvárná a szavazással a két miniszterelnök találkozóját.
Ulf Kristersson szerint vannak dolgok, amiket akkor lehet majd csak megvitatni, amikor Svédország is NATO-tag lesz.
A magyar Országgyűlés várhatóan február végén fog újra ülésezni.
Azt viszont megjegyezte, hogy lenne mit megbeszélniük Orbánnal.