Itthon Serdült Viktória 2024. február. 02. 13:41

Egyeztetett Brüsszelben Orbán Viktor és a svéd kormányfő, de csak még nagyobb lett a zavar

Serdült Viktória
Szerzőnk Serdült Viktória

Ulf Kristersson csak azt követően jönne Budapestre, hogy az Országgyűlés ratifikálta Svédország NATO-csatlakozását. A Fidesz viszont megvárná a szavazással a két miniszterelnök találkozóját.

Bár sem a miniszterelnök, sem a kormánymédia nem verte nagydobra, mégiscsak tartott egy rövid találkozót Orbán Viktor és svéd kollégája, Ulf Kristersson Brüsszelben. A hvg.hu úgy értesült, hogy a körülbelül 15 perces megbeszélésre – ezt hivatalos tárgyalásnak semmiképp sem lehet nevezni – az uniós csúcsot követően került sor. A magyar és a svéd politikus a tanácsteremben ült le azt követően, hogy a többi kormányfő kiment a teremből.

Az már csak a svéd sajtóból derült ki, hogy miről esett szó. A Dagens Nyheter szerint Kristersson azt mondta Orbánnak, hogy szívesen találkozik vele Budapesten, de csak miután Magyarország ratifikálta Svédország NATO-csatlakozását. Arra már nem kapott választ, hogy pontosan mikor szavazhat az Országgyűlés a kérdésről, és arra sem, mikor is jöhetne létre a budapesti találkozó.

Csavar a történetben, hogy a Reutersnek a Fidesz meg nem nevezett országgyűlési képviselői ezzel egy időben azt mondták, hogy „a szavazással megvárják Orbán és Kristersson találkozóját”. Ugyanezt nyilatkozta a múlt héten a Fidesz-frakció az atv.hu-nak.

Bár az ellenzék kérésére Kövér László házelnök hétfőre összehívta a rendkívüli parlamenti ülést a kérdésről, Orbán szerint ezen nem lesz szavazás, a ratifikációról majd a február végén összeülő Országgyűlés fog dönteni.

Svéd lapok szerint Kristersson azt is mondta Orbánnak, hogy a kétoldalú kapcsolatokról, köztük a Gripen vadászgépekről akkor tudnak majd érdemben tárgyalni, ha megszavazták a NATO-csatlakozást.

Megkérdeztük a találkozóról Havasi Bertalant, a miniszterelnök sajtófőnökét – ha válaszol, frissítjük cikkünket.

Törökország januárban jóváhagyta Svédország NATO-csatlakozását, így – korábbi ígéreteivel ellentétben – Magyarország maradt az utolsó tagállam, amely még nem döntött a kérdésben. Ezt követően Orbán Viktor Jens Stoltenbergnek, a NATO főtitkárának azt mondta, szorgalmazni fogja, hogy az Országgyűlés az első adandó alkalommal szavazza meg.

Orbán még a törökök döntése előtt hívta meg Magyarországra a svéd miniszterelnököt, aki Kövér László házelnök kijelentései után azt mondta, ha találkozik is a magyar miniszterelnökkel, annak nem lehet témája a svéd NATO-csatlakozás, szerinte ugyanis nincs mit beszélniük erről.

 

"Nem mi leszünk az utolsók" - egy felrúgott NATO-csatlakozási ígéret krónikája videón

A török parlament a héten megszavazta Svédország NATO-csatlakozását. Ezzel megelőzték Magyarországot, ahol még dátum sincs arra, hogy mikor dönthet az Országgyűlés az ügyben. Pedig kormányoldali politikusok folyamatosan arra hivatkoztak, amikor szóba került a kérdés, hogy nem mi leszünk az utolsók. Összeállításunkban ezeket az ígéreteket szedtük össze.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.