Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#Teleki_Pál

Kult hvg.hu

Először láthatók együtt Teleki Pál gróf eredeti búcsúlevelei

Exkluzív módon először állítják ki együtt Teleki Pál gróf búcsúleveleit június 7-8-án Budapest Főváros Levéltárában. A kétnapos Levéltári Pikniken emellett időgépbe ülhetünk, családfakutatást tanulhatunk, a gyerekek várat építhetnek gyurmából, 17. századi fegyverbemutatót nézhetnek meg, valamint koncertek és más színes programok is várják a látogatókat.

Kult hvg.hu/MTI

Teleki Pál eddig ismeretlen búcsúlevele került elő

Személyesebb hangvételű levelet írt Teleki Pál a halála előtt a személyi titkárának, ebben az egykori miniszterelnök kifejtette, hogy visszavonhatatlanul megutálta az embereket. A titkár családjától most jutott el a búcsúlevél a főváros levéltárához.

Itthon Zubor Zalán

Remény, árulás, tragédia: 73 éve fejeződött be Észak-Erdély visszacsatolása

Diadalmenetben vonult be a magyar honvédség a II. bécsi döntéskor visszacsatolt Észak-Erdélybe, holott a magyarlakta területet nem katonai erővel, vagy különösebb diplomáciai furfanggal, hanem a hitleri Németország és Mussolini Olaszországa "ajándékaként" szerezte vissza Magyarország. Teleki Pál miniszterelnök felismerte: a németek egyedüli célja a döntéssel Magyarország és Románia elkötelezése volt a tengelyhatalmak oldalán. A határrevízió – csakúgy, mint a húsz évvel korábbi trianoni békeszerződés – valamelyest csökkentette a kisebbségben élő népesség arányát, azonban a négy év múlva hatalomra kerülő Sztójay-kormány a magyar nyelvű és identitású zsidóság meggyilkolásában történt részvételével maga járult hozzá a magyarság arányának csökkenéséhez Észak-Erdélyben.

Tech Szegő Iván Miklós

Tragikomédia néhány halottal: a frankhamisítási botrány

Nyolcvanöt éve hoztak ítéletet a Horthy-korszak egyik legnagyobb botrányperében, a tragikomikusan alakuló „frankhamisítási ügyben”. A csalást Hollandiában leplezték le, a francia lapok csináltak belőle világbotrányt, miközben itthon a magyar kormány próbálta eltussolni az ügyet – nemzetközi szinten pedig Anglia támogatta ebben Budapestet.

Tech Szegő Iván Miklós

Mementó 1941: Jugoszlávia lerohanása és Teleki Pál halála

Magyarország 1941 áprilisában kényszerhelyzetbe kerülve, átengedte a Wehrmacht csapatait területén, amikor Hitler megindították a támadást Jugoszlávia ellen. Ezzel gyakorlatilag elárultuk Jugoszláviát – formailag azonban nem támadtuk meg déli szomszédunkat, megvártuk, amíg az államalakulat a német támadás nyomán "magától" szétesik, és ezután indultak meg a magyar csapatok.

Vélemény Pelle János

Teleki Pál, Bethlen István és a „zsidókérdés”

Érdemes eltűnődni azon különbségen, amely a két világháború közötti korszaknak a hazai politikára meghatározó befolyást gyakoroló két miniszterelnöke, Teleki Pál és Bethlen István nézetei között állt fenn a „zsidókérdés” megítélésében.

Tech Szegő Iván Miklós

Mementó 1941: a nagy pesti cipőpánik

A cipőrendelet és nagyközönség – e semmitmondó címmel jelent meg egy cikk a Pesti Hírlap 1941. február 18-ai számában, a negyedik oldal alján. A cikkből azonban kiderül, nem mindennapi dolgok történtek. A kormány ugyanis két nappal korábban, február 16-án a Budapesti Közlönyben megjelentetett egy rendeletet, amely korlátozta a „bőrtalpú lábbeli forgalmát”.