Teljes egészében a trafikkoncessziók királyáé lesz az egyetlen magyar tulajdonú dohánygyár
Kivásárolja társtulajdonosait a hódmezővásárhelyi Sánta család harmadik generációja a magyar kézben lévő egyetlen dohánygyárból.
Kivásárolja társtulajdonosait a hódmezővásárhelyi Sánta család harmadik generációja a magyar kézben lévő egyetlen dohánygyárból.
Az ügyletek következtében mára Tiborcz Istváné a belgrádi irodapiac 10 százaléka, Mészáros Lőrinc Montenegróban vett szállodát és Bosznia-Hercegovinában cementgyárat, a 4iG pedig Albániában és Montenegróban terjeszkedik, illetve a Lázár János baráti köreihez tartozó dohánybáró, Sánta János is kapott 2,5 milliárd forintot terjeszkedésre.
A Solidum Capital és a Project Six Pro vagyonkezelő alapítványok védik a Lázár János baráti köréhez tartozó idősebb és ifjabb Sánta János céghálóit.
Lázár János jó ismerősének fia most kifejezetten külföldi befektetésre hozott létre céget.
A dohányáru-forgalom rekordot döntött tavaly, meghaladta az 1,1 ezer milliárd forintot. A lakosság még az élelmiszerek jelentős drágulása után is csak négyszer annyit költött élelmiszerekre, mint dohányárukra. Rekordot döntött a trafikokat ellátó monopólium által fizetett koncessziós díj, de a tulajdonosoknak is jutott majdnem annyi nyereség, 8,3 milliárd forint. Az államnak se volt még soha ennyi dohánybevétele, jövedéki adóból 476 milliárd folyt be.
Hét év alatt 28 milliárdos nyereséget hozott a az Országos Dohányboltellátó Zrt. A nyereség nagyját ki is vették a cégből, adóként pedig a töredékét fizették be.
Veszelovszki László a dohányiparon és az információtechnológián kívül más ágazatokban is jelen van.
Indulása óta 6 milliárd forint osztalékot termelt tulajdonosainak, elsősorban Sánta János hódmezővásárhelyi vállalkozónak az állami dohánykereskedelmi monopólium. Az államhoz eközben koncessziós díjból és nyereségadóból együtt 1,3 milliárd folyt be. A monopólium tulajdonosai ráadásul a dohánykövetési rendszerrel kapcsolatos kiadásaikra is százmilliókat vettek ki.
Az állam 2015 áprilisa óta nem ír ki új trafikpályázatot, azóta mégis 601 trafik kapott engedélyt, és a kijelöléskor egy ember, a Nemzeti Dohánykereskedelmi Zrt. vezérigazgatójának szava dönt. A tavaly 3,6 milliárd forint nyereséget termelő dohányellátó nagykereskedő többségi tulajdonosa, a Tabán Trafik Sánta János érdekeltsége – aki viszont a dohányzást felmenő rendszerben teljesen betiltani, a trafikok számát pedig csökkenteni szándékozó Lázár János holdudvarához tartozik.
Az Országos Dohányboltellátó tulajdonosai a profit nagy részét osztalékként vették ki a monopolhelyzetben levő cégtől.
Egyre több napenergiával foglalkozó cég kötődik alakul, amelyek Sánta Jánoshoz kötődnek.
Jövő év végére könnyen összejöhet a dobozonkénti 200 forintos drágulás a cigarettapiacon, és az a dohányosoknak nem nagy boldogság, hogy a háromlépcsős jövedékiadó-emelés mellé dobozonként +1 szál cigit is kapnak majd.