Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#Pálffy_János

hvg360 Lenthár Balázs

Hősök vagy gonosztevők? Károlyi Sándor gróf, aki egyesek szerint elárulta Rákóczit, ám mások államférfinak tartják

Tehetséges hadvezér és jó politikus volt Károlyi Sándor, aki felküzdötte a családját az ország legbefolyásosabb arisztokrata dinasztiái közé. Sokak szerint ezt kapta bérként árulásáért, hiszen mégiscsak II. Rákóczi Ferenc háta mögött kötötte meg a bécsi udvarral a szatmári békét. Ki volt hát Károlyi Sándor? Egy mindig csak a maga hasznát leső elvtelen törtető, vagy egy az ország sorsát szívén viselő politikus, aki egy véres megtorlást megelőzve képes volt megkötni a XVIII. századi magyar történelem legfontosabb kompromisszumát?

Tech Szegő Iván Miklós

Árulás vagy ügyes alku? - 300 éve ért véget a Rákóczi-szabadságharc

A Rákóczi-szabadságharc 300 éve ért véget. A kurucok és a labancok 1711-es kiegyezése rég nem látott gazdasági fejlődést hozott Magyarországnak, amely a 150 éves török uralom után a Thököly- és Rákóczi-felkelések révén biztosította Magyarország önálló államiságának megőrzését, miközben Mohács után elvesztett teljes függetlenségünket hosszú ideig nem tudtuk visszaszerezni.

Vélemény Kurcz Béla

Jó békét kötött Károlyi, Rákóczi ellenében. Történelem másként

A Péter cárral tárgyaló II. Rákóczi Ferenc távollétében, 300 esztendeje, 1711. április végén kötötték meg a majd egy évtizedig elhúzódó szabadságharcot lezáró szatmári békeszerződést. A majtényi síkon szúrta földbe zászlait a kurucok 12 ezres serege, a katonák— császári kegyelemben részesülve – fegyvereikkel együtt térhettek haza. A békepaktumot kézjegyével ellátó Károlyi Sándor báró nem volt köpönyegforgató, s nem volt áruló, azt tette, amit tennie kellett. A korszak kutatója Mészáros Kálmán hadtörténészt az új megvilágítás hátteréről kérdeztük.