Tovább rontotta a kormány a nehezen gyógyuló sebekkel élők gyógyulási esélyeit
Rendelettel nehezítették a speciális kötszerek felírását.
Rendelettel nehezítették a speciális kötszerek felírását.
A kormány kedden hirdette ki, mennyit ad tartozásrendezésre az egészségügyi intézményeknek. Az összeg kevesebb lett a beígértnél – az Orvostechnikai Szövetség főtitkára szerint ennyiből nem lehet minden beszállítót kifizetni.
Egy hónap alatt 15 milliárd forinttal nőtt az adósságállomány.
Az államkincstár csak az államháztartás alá tartozó intézmények tartozásait veszi számba, egy sor kórház pedig már nem ide tartozik, de az adósságuk nekik is nő. Az Orvostechnikai Szövetség főtitkára szerint a ki nem fizetett beszállítók közül sok mára már csődközeli helyzetbe került. Rásky László azt mondja, a kormány által nyáron, adósságrendezésre adott 60 milliárd forint főleg bérkifizetésekre ment el.
Csak a gyógyszertárak kapnak állami támogatást, a segédeszköz-ágazat viszont nem jut ilyen forrásokhoz.
Az elmúlt hónapokban 50 terméket töröltettek a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő listájáról, leginkább azért, mert a forgalmazók nem tudják annyiért beszerezni őket, amennyiért az állam engedélyezné az árusításukat.
Összesen már közel 42 milliárd forintnyi kifizetetlen számla halmozódott fel.
Az Orvostechnikai Szövetség azt szorgalmazza, hogy a kormány fizesse ki a cégek lejárt követeléseit.
Több mint 4 ezer kis- és közepes orvostechnikai cég került nehéz helyzetbe azzal, hogy a kórházak már februárban leálltak a számlák kifizetésével. Mivel lényegében minden pénz a koronavírussal fertőzöttek ellátására kell, a beszállítóknak nem marad. Van, aki már hitelt vett fel, de így is 2-3 hónapra elég a pénze. Ha az intézmények nem fizetnek, és nem lesz szállítás, megbénulhat az egészségügy.
Arra kérik a döntéshozókat, hogy fizessék ki a kórházak 45,7 milliárdos adósságát.
Összesítették a kórházak adósságait, van olyan beszállító, akinek 4,2 milliárddal tartoznak, de olyan is, akinek csak 172 forinttal. A kormány nem gondolta komolyan, hogy nem fizetik ki a beszállítók összes jogos követelését, ez csak amolyan baráti ajánlat volt.
Előbb az állami tulajdonú cégeket fizetik ki.