Kiss László csillagászt válaszották az év ismeretterjesztő tudósának
A Széchenyi-díjas csillagász, kutatóprofesszor Kiss László a CHEOPS-űrtávcső előkészítésében és tudományos programjának kidolgozásában is dolgozott.
A Széchenyi-díjas csillagász, kutatóprofesszor Kiss László a CHEOPS-űrtávcső előkészítésében és tudományos programjának kidolgozásában is dolgozott.
Újhold lesz, úgyhogy jól látható lesz a Quadrantidák meteorraj, ha az időjárás is kedvez nekünk.
A NASA és a Magyar Csillagászati Egyesület szerint is hamarosan megtalálhatják a Földön kívüli élet nyomait.
Fényes maximumában van októberben az egyik legnevezetesebb változócsillag, a Mira Ceti, azaz a Cet csillagképben lévő Csodacsillag – olvasható a Magyar Csillagászati Egyesület honlapján.
A Cepheus csillagképben "lakó" égi elefántot kapta lencsevégre Fényes Lóránd magyar asztrofotós; a kozmikus ormányos egy születőben lévő csillagot tart.
Hosszú idő után ismét teljes holdfogyatkozás figyelhető meg június 15-én, ráadásul olyan, amely a földárnyék közepén halad át (centrális fogyatkozás), ennek megfelelően az árnyék a szokottnál is sötétebb lesz, viszont a nyári napfordulóhoz közeli időpontnak köszönhetően égi kísérőnk végig alacsonyan lesz látható.
Közel hetven éve nem volt ilyen későn a húsvét, az okokat a Magyar Csillagászati Egyesület (MCSE) elemzi honlapján.
Az év legfényesebb, talán szabad szemmel is látható üstököse lesz a 103P/Hartley 2, amely ebben az évszázadban már nem is kerül ennyire közel bolygónkhoz.