Alig felére csökkent az induló Lendület-kutatócsoportok száma
Az elmúlt két évben csökkent a támogatott pályázatok száma: míg idén 9 új kutatócsoport alakult meg, addig két éve még 21.
Az elmúlt két évben csökkent a támogatott pályázatok száma: míg idén 9 új kutatócsoport alakult meg, addig két éve még 21.
A daganatos sejtek gyógyszerekkel szembeni ellenállását vizsgálták a kutatók, és értek el komoly eredményt.
Azt is, hogyan számol be a társadalomnak a tudományok eredményeiről, miután elvette tőle a kormány a kutatóintézeteket, mondta el Lovász László MTA-elnök az Inforádiónak. A Lendület Program még nem biztos, hogy folytatódik, ígéretek vannak, az új MTA-elnöknél pedig fontos, hogy jól tudjon együttműködni a stáb többi tagjával, az alelnökökkel, főtitkárral is.
Az elmélyülő bizalmi válság többek között a nemzetközileg is versenyképes fiatal kutatók elvándorlásával és egy teljes tudósnemzedék elvesztésével fenyeget – írták.
Miközben az akadémiai dolgozók élőlánccal tiltakoznak az akadémia előtt, a miniszterelnök megmagyarázza, miért van szükség a kutatás finanszírozásának szétverésére.
A külföldről hazatérő fiatal kutatókat támogató Lendület-program nyertesei arra kérik Orbán Viktort, hogy sürgősen állítsa le az MTA "rohamléptekben történő és nem kellően átgondolt" átalakítását, mert létbizonytalanságba taszítja a kutatást.
Hogyan lehet mesterséges intelligencia segítségével pontosabban megérteni a daganatos betegségek kialakulását és az agy működését? Melyek a bölcsőde, az óvoda, az iskola vagy az egyetem elkezdésekor a hatékony alkalmazkodás kulcstényezői? Mi segíti a nehézségekkel való sikeres megküzdést? Milyen szerepük volt a papoknak és lelkészeknek a falvakban és kisvárosokban a történelmi Magyarországon és Erdélyben? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre keresik a választ az MTA Lendület programjának ez évi nyertesei. Az idei 21 új kutatócsoporttal együtt eddig összesen 164 Lendület-kutatócsoport alakult. Az MTA 2018-ban 3,54 milliárd forintot fordít a kutatócsoportok támogatására.
A hatékony antibiotikumos koktélokról, az idegsejtek hálózatáról, a kóros sejtek vándorlásáról, az óriáscsillagok közé tett kirándulásról, s az adatvédelemről esett szó csütörtökön a Magyar Tudományos Akadémián rendezett nyilvános konferencián, amelyen az MTA Lendület programjának 2009-es öt nyertese számolt be az első évben elért tudományos eredményekről, a hazai intézethálózatba való beilleszkedésről.
A Magyar Tudományos Akadémia elnöke olyan támogatási modellt kínál kimagasló teljesítményű fiatal kutatók számára, amelynek elnyerésével 2009-ben a világ élvonalába tartozó szakemberek jönnek vissza Magyarországra Ausztráliából, Amerikából, Kanadából, Németországból azért, hogy hazatérve nemzetközileg is versenyképes kutatási programokra alapítsanak kutatócsoportokat akadémiai kutatóintézetekben.