Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#Kiberbűnözés_Magyarországon

hvg360 Dezső András

Ezek a netes átverések az emberi gonoszság miatt működnek

Az internetes csalások áldozatai általában gyanútlan emberek, akik vagy a figyelmetlenségük, vagy a naivitásuk áldozatai. De vannak olyan csalók, akik nem az ártalmatlan emberekre utaznak, hanem azokra, akik más ember halálát kívánják és ezért még pénzt is hajlandók áldozni. Ők üzemeltetik a “bérgyilkos-szolgáltatásokat” kínáló weboldalakat a dark weben.

hvg360 Dezső András

Egy belvárosi étteremben fogták el egy Foxpost-csalásokra szakosodott bűnbanda pénzmosóját

A rendőrség szerint országszerte érezhető lesz annak a hatása, hogy a múlt héten le tudtak kapcsolni Budapesten egy olyan ukrán hátterű, de magyarokból is álló csoportot, amelyik online csalásokból származó pénzt mosott tisztára. Az online csalások elkövetőit nem sikerült kézre keríteni, de könnyen lehet, hogy ők már akkor sem voltak Magyarországon, amikor a bűncselekményeket elkövették. A magyarországi kiberbűnözésről szóló sorozatunk 5. része.

hvg360 Dezső András

Még a nigériai csalókat is lehúzta a nekik dolgozó magyar pénzmosó banda

A számlaváltós csalások néven ismert internetes átverések felderítésekor általában csak a strómanokat vagy a hierarchiában közvetlenül felettük állókat tudják azonosítani a rendőrök. A magyarok leginkább a csalással szerzett pénz tisztára mosását végzik. Az egyik magyar brigád még azokat a nigériai csalókat is átverte, akik az átverésekből származó pénzt mosatták velük tisztára. Kiberbűnözésről szóló sorozatunk 4. része.

hvg360 Dezső András

Kiberbűnözés Magyarországon 3.: Volt, hogy napi több milliót keresett, de néha megsajnálta áldozatait

Macska-egér játékot űzött a rendőrökkel, kiberbűnözőként „old school" bűnözőkkel kokettált, feltört wifiken keresztül követte el azokat az online csalásokat, amelyekkel százakat károsított meg, mindeközben milliókat keresett, néha naponta. A kényelmes élet azonban előbb-utóbb véget ért, ahogy az áldozatainak, úgy neki is elég volt csak egyszer figyelmetlennek lennie. Az online csalások ma már mindennaposak, de kevésbé látunk bele azok fejébe, akik az elkövetők. K. történetén keresztül most nem a károsult, hanem a csaló szemszögéből ismerhetjük meg ezt a világot. Kiberbűnözés Magyarországon, 3. rész.

hvg360 Dezső András

Kiberbűnözés Magyarországon 2.: Belenéztünk a dark web drogkínálatába, ahol a dílerek végzik a bevásárlást

Idehaza az elmúlt év végéig minden hetedik ember rendőr volt azok közül, akik bűncselekményt elkövetve teljesítményfokozó szerrel éltek vissza. Ahogy ezeket, úgy a kábítószert is gyakran a netről, azon belül is a dark webről rendelik meg a fogyasztók és a kiskereskedők, akik kegyeiért az egymással örökös háborúban álló piacterek versenyeznek. A jelentősebb magyar drogkereskedők viszont egyelőre elkerülik a netet.

hvg360 Dezső András

Kiberbűnözés Magyarországon 1. rész: Módszert váltottak a szélhámosok és digitális nehézfiúk bukkantak fel

Nem tudtak és nem is akartak lépést tartani a magyar nehézfiúk a technológiai fejlődéssel, a kiberbűnözésben az öregek helyett új szereplők jelentek meg, a szervezett bűnözés átalakul Magyarországon is. Nem ritkán tinédzserkorú elkövetők kerülnek a rendőrség látókörébe, akik a dark web helyett Minecraft fórumokon kommunikálnak egymással, de az igazi nagypályásokat csak nemzetközi együttműködéssel lehet kézre keríteni. Az állam mindenesetre erősít ezen a vonalon, az ORFK-n egy közel százfős nyomozócsoport áll fel. Cikksorozatunk első része.