Kiberbűnözés Magyarországon 2.: Belenéztünk a dark web drogkínálatába, ahol a dílerek végzik a bevásárlást
Idehaza az elmúlt év végéig minden hetedik ember rendőr volt azok közül, akik bűncselekményt elkövetve teljesítményfokozó szerrel éltek vissza. Ahogy ezeket, úgy a kábítószert is gyakran a netről, azon belül is a dark webről rendelik meg a fogyasztók és a kiskereskedők, akik kegyeiért az egymással örökös háborúban álló piacterek versenyeznek. A jelentősebb magyar drogkereskedők viszont egyelőre elkerülik a netet.
“A magyarok nagyon árérzékenyek. Az interneten is ott vásárolnak, ahol a legolcsóbb és ahonnan a legkönnyebb kábítószerhez vagy például a vényköteles gyógyszerekhez jutni” – magyarázta Ritter Ildikó, miközben az irodájában a dark web (sötét háló) egyik piacterét böngészve a kábítószerkínálatot nézegettük. Volt ott minden a fűtől kezdve a kristályon keresztül a kokainon át a crackig, de a piactér látványban alig különbözött bármelyik legális webáruház felépítésétől. Az Országos Kriminológiai Intézetben kutatóként dolgozó Ritter Ildikó szakterülete az online drogkereskedelem. Saját számítógépén gyakran fut a Tor és mindenféle titkosított alkalmazás, amire szüksége van ahhoz, hogy a dark web titkait fürkéssze.
A dark web és a deep web fogalmakkal sűrűn találkozhatunk, de a kettő nem ugyanaz, ugyanakkor a digitális alvilág megismeréséhez fontos tudnunk, mi a különbség a kettő között. Az internetezők többsége csak a világháló felszínét használja, ezért jellemzően csak azokat a tartalmakat éri el, amelyeket az ismert keresőmotorok indexálnak. Például minden olyat adatot, amit a neten felhasználónévvel és jelszóval védenek, a keresőmotorok jó eséllyel nem találnak meg, így csak az arra jogosultak számára elérhető.
A dark web a deep web egy része, és egy speciális, Tor nevű – ingyenesen letölthető – böngésző szükséges ahhoz, hogy az ott lévő tartalmat láthassuk. Aki a dark webet használja, vagy ott oldalakat üzemeltet, szándékosan rejtve akar maradni. Ennek lehet az oka az is, hogy illegális tevékenységet folytat, és ehhez használja a sötét hálót. Például azért, hogy illegális üzleteket üssön nyélbe: vásároljon vagy eladjon olyan terméket vagy termékeket, amelyek kereskedelmét a törvény tiltja.
Az ön bankkártyaadatai, Facebook-jelszava, de fegyver is eladó lehet ezekben a webshopokban - hogyan működnek?
A fegyverektől a kábítószereken át a tiltott pornográf felvételekig minden megtalálható a sötét weben, ahol a legnépszerűbb árucikket a személyes adatok jelentik. Hogyan jutnak mindehhez hozzá a hackerek? És hogyan működnek a legsötétebb online piacterek?
Persze a felhasználók nem csak erre használják a dark webet, de tény, hogy a hely tele van olyan webáruházakkal, ahol áruk és szolgáltatások cserélnek gazdát. „Mindez nem jelenti azt, hogy online kábítószer-kereskedelem csak a dark weben van jelen. Az úgynevezett nyílt interneten is vannak olyan webáruházak, ahonnan bizonyos típusú kábítószert vagy új pszichoaktív szereket lehet vásárolni, de az internetes drogkereskedelem zöme a dark weben zajlik” – magyarázta Ritter, miközben az egyik dark webes áruház kínálatát böngésztük.