62 éves korában, rövid kórházi kezelés után elhunyt Jávor István, az ELTE szervezetszociológus kutatója, aki 2009 december és 2010 júliusa között úgy feltérképezte a hazai korrupciót, hogy idehaza le sem hozták a cikket.
Vida Ildikó visszalépett egy pertől, egy másik NAV-vezető el sem ment egy tárgyalásra, egy harmadik vesztett. A hatalom igyekezett és igyekszik megleckéztetni a két éve indult áfabotrány kirobbantóját, és azokat, akik Horváth András mellé álltak. De eddig gólparádéval vezetnek Horváth Andrásék a bíróságon. Van egy, az USA-ban kitüntetett korrupciókutató, akit most negyedszer pereltek be a hatóságok kijelentései miatt. Közben úgy tűnik, mintha csigalassúsággal haladna a nyomozás az igazi ügyben, ami miatt feljelentést is tett az áfabotrány kipattintója.
Mintha fordulna a kocka a NAV-botrányban: nem elég, hogy az Állami Számvevőszék pár napja kínos jelentést tett közzé a hatóságról, a legfőbb ügyész már azt is elárulta, hogy hivatali visszaéléssel gyanúsítják az egyik NAV-vezetőt, akit emiatt ki is hallgattak. Közben Vida Ildikóék megleckéztetnék az őket támadókat, sorra perlik be leghangosabb kritikusaikat, amiért korruptnak nevezték őket, és milliókat követelnek sérelemdíjként. A NAV-elnök a volt parlamenti képviselő Vágó Gábort is beperelte, többek között egy Facebookra kitett Vida-mém miatt.
Kiállnak kollégái Jávor István nemzetközileg elismert korrupciókutató mellett, akit feljelentett a NAV és 3 millió forintot követel tőle becsületsértésért. Az oktatók tiltakoznak a pártállami módszereket idéző hatósági fellépés ellen.
A Korrupcióellenes Szövetség jogi segélyt, tanácsot és ha kell, anyagi támogatást biztosítana azoknak, akik korrupciót leleplező információkkal állnak a nyilvánosság elé. Az alapítók közé tartozik Horváth András, az áfabotrányt kirobbantó volt NAV-os, az ex-LMP-s Vágó Gábor és Hadházy Ákos, a szekszárdi trafikmutyit feltáró politikus.
Magyarországon meg sem akarták jelentetni a tanulmányukat a korrupcióról, az Egyesült Államokban viszont habozás nélkül közölték, és a cikkel rangos díjat nyert a két magyar kutató szociológus szerző. Itthon lényegében senkit sem érdekel, amit csinálnak, pedig az amerikaiak szerint azt írták le, amit még senkinek sem sikerült: azt, hogy hogyan működik hatékonyan egy szervezetben a korrupció.
"Van egy erkölcsi alapelve: nem vállal munkát ott, ahol nem kell visszafizetnie. Ez a biztosíték arra, hogy őt is, legalább részben, kifizetik. Még hogy nincs bizalom a gazdaságban? Csak meg kell fizetni." Jávor István szociológus írása a kis- és középvállalkozásokat érintő korrupciós kockázatokról.