Ránéztek a Mars magjára, aztán jött a meglepetés: becsapódott egy meteor
A jelek szerint 150–200 km-rel kisebb lehet a Mars magjának sugara annál, amit korábban számoltak. A pontosabb eredményeket egy meteorit becsapódásának köszönhetjük.
A jelek szerint 150–200 km-rel kisebb lehet a Mars magjának sugara annál, amit korábban számoltak. A pontosabb eredményeket egy meteorit becsapódásának köszönhetjük.
A NASA InSight szondája két olyan szeizmikus eseményt is rögzített, ami segített kiszámolni, mekkora lehet a bolygó magja, és azt is, hogy milyen lehet az összetétele.
Kínai lapértesülés szerint az űrhivatal mérnökei nem tudják a hibernált állapotból kihozni a Csu-Zsung marsjárót, és a bolygó körül keringő Tienven-1 űrszondával sem képesek felvenni a kapcsolatot.
A Mars szeizmikus aktivitására vadászó InSight szonda december 15-én lépett utoljára kapcsolatba a földi bázissal, azóta pedig elnémult.
A NASA InSight nevű műszere egy utolsó fotóval búcsúzott a Földtől, a napelemei ugyanis már nem tudják feltölteni az akkumulátorát.
Az InSight éveken át mérte a bolygó szeizmikus aktivitását, mostanra azonban annyi energiája maradt csak, hogy a legérzékenyebb műszerekkel hallgatózzon.
A NASA InSight szondája rögzítette annak az égitestnek a hangját, ami 24 méter mély krátert ütött a Mars felszínébe.
A mostani az első alkalom, hogy egy becsapódásból származó szeizmikus és akusztikus hullámokat észleltek a vörös bolygón.
A jelenlegi állapot szerint a NASA InSight nevű eszköze legfeljebb augusztus végéig tudja mérni a bolygó rengéseit.
Az InSight napelemeit borító por miatt az eszköz kénytelen befejezni küldetését.
Az InSight szonda napelemeit három év alatt annyira belepte a por, hogy az már lassan képtelen feltölteni az akkumulátorokat.
A NASA május 4-én regisztrált egy 5-ös erősségű Mars-rengést, ami a korábbi rekordot is túlszárnyalja.